W HRE Investements stawiamy na prefabrykację. Aktualnie spółka prowadzi dwie inwestycje w tej technologii, gdzie łącznie ma powstać około 400 mieszkań z wielkiej płyty. Michał Sapota , prezes HRE Investments mówi, że w przyszłości firma będzie chciała iść tylko w tym kierunku.
Mieszkania HRE Investements powstają aktualnie w nadmorskiej Rumi i Pruszczu Gdańskim. Łącznie ma tu powstać ponad 376 mieszkań z wielkiej płyty.
– Od roku jesteśmy właścicielem bydgoskiej firmy Baumat. To potentat, jeżeli chodzi o prefabrykację. W najbliższym czasie wprowadzimy jeszcze projekty w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gliwicach, Nowym Dworze Mazowieckim. To powinno wydarzyć się jeszcze w tym roku – zapewnia Michał Sapota.
Dodaje, że jeśli sytuacja gospodarcza w Polsce utrzyma się na podobnym poziomie to w przyszłym roku pojawią się kolejne projekty na Pomorzu, w Warszawie i okolicach oraz w Łodzi i Wrocławiu. Firma pracuje również nad zwiększeniem oferty na Śląsku, Trójmieście i Poznaniu.
– W tym roku jest cały czas szansa na wprowadzenie ponad 2 tys. mieszkań. W przyszłym roku chcemy osiągnąć pułap minimum 5 tys. z nowej oferty – wyjaśnia Michał Sapota.
Pytany o cenę trzech kwartałów 2020 roku powiedział, że w tym czasie sytuacja rozwijała się dynamicznie.
– W drugiej połowie marca z rozpędu zamykaliśmy pierwszy kwartał. Później mieliśmy 1,5 miesiąca lockdownu, który odbił się na rynku nieruchomości. Wynikało to nie z tego, że ludzie przestali interesować się mieszkaniami, tylko mieli odgórne zalecenie pozostania w domach. Mimo to w kwietniu sprzedaliśmy kilka mieszkań przez internet. Napływ nowych umów versus rezygnacje wyszedł na plus. Sytuacja diametralnie zmieniła się w czerwcu. Ludzie przychodzili do nas z konkretnym, wybranym mieszkaniem, byli dobrze przygotowani i rozeznani na temat (czas w domu został dobrze wykorzystany na research). W niektórych lokalizacjach w Polsce ustanowiliśmy w czerwcu swoje rekordy sprzedaży. Lipiec i sierpień utrzymywał się na bardzo wysokich poziomach – mówi Michał Sapota.
Dodaje, że rynek mieszkaniowy bardzo szybko się odbudował i shoć wskaźniki zakażeń na Covid-19 od kilu dni są rekordowe, nie obserwuje wzmożonej paniki przed drugą falą pandemii.
– Zakup lokalu jest bardzo często podyktowany chęcią ulokowania kapitału w bezpiecznych aktywach. Upowszechnienie systemu pracy zdalnej zmusza wielu Polaków do posiadania większej przestrzeni – takiej, która pozwoli wykonywać obowiązki służbowe w domu. Kupujący na własne potrzeby chcą też częściej posiadać balkony, loggie czy ogródki – tak na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że znowu przez dłuższy czas musimy zostać w domach – powiedział Michał Sapota.
W jego opinii aktualnie, bardzo silną grupą są inwestorzy, którzy poszukują alternatywy dla niemal nieoprocentowanych lokat.
– Jeszcze do niedawna wkład w inwestycję na poziomie kilkudziesięciu procent, był dla nich praktycznie nie do przeskoczenia. Obecnie mamy do czynienia z pełzającą liberalizacją po gwałtownym zacieśnieniu polityki kredytowej banków. Atutem zakupu dziś jest też to, że ceny mieszkań przestały galopować, co pozwala podejmować spokojne, bardziej przemyślane decyzje. Do tego deweloperzy mogą być dziś skłonni do większych ustępstw, choć szans na poważniejsze przeceny nie widzimy – wyjaśnia Michał Sapota.
Czy HRE Investments przygotowuje się na ewentualność dłuższych zawirowań na rynku? Michał Sapota mówi, że trudno jest się przygotować na sytuację, w której wszystko ma stanąć. Nie spodziewa się jednak istotnych zawirowań.
– Jedyny problem to kolejny lockdown w gospodarce, ale nie wierzę, że rząd się na to odważy. Pierwszy okazał się wielkim „strzałem w kolano” dla światowej gospodarki. Pokazują to gigantyczne straty. Jeśli nie będziemy mieli nerwowych ruchów administracyjnych, będzie dobrze. Nie widzę podstaw do niepokoju, liczę na to, że z tematem koronawirusa z czasem oswoimy się jak z grypą i będzie czymś normalnym, powszechnym. Determinacja do kupowania mieszkań jest bardzo duża. Pozostajemy optymistami – podsumowuje Michał Sapota.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS