Na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pojawiła się informacja o otwarciu testów konsumenckich nowej aplikacji służącej pomiarom sieci. Wspomniane narzędzie będzie dostępne na wiodących platformach systemowych oraz w przeglądarce internetowej. Choć będzie można z niego skorzystać za darmo bez rejestracji, dopiero dodatkowa weryfikacja pozwala na certyfikację pomiaru. Uzyskane w ten sposób dane będziemy mogli wykorzystać, na przykład w sporach z usługodawcą dostarczającym nam połączenie internetowe. Nowa wersja narzędzia przygotowana przez V-Speed sp. z o.o. to także istotne zmiany dla samych użytkowników. Dodam, iż mamy do czynienia ze zdecydowanymi „zmianami na lepsze”.
Firma V-Speed, dostawca PRO Speed Test, przygotowuje nową odsłonę certyfikowanego narzędzia do pomiaru prędkości sieci. UKE informuje o otwartych testach konsumenckich, które potrwają do 2 listopada.
Internet mobilny w Polsce: Który operator okazał się najszybszy?
Operatorzy sieci komórkowych oraz dostawcy internetu stacjonarnego, np. światłowodowego zobowiązują się w umowach do oferowania klientom dostępu do sieci z określoną prędkością. Ta nie powinna spadać poniżej wartości minimalnej zapisanej w zobowiązaniu. Tak się jednak zdarza i nie są to rzadkie przypadki. Aby poprowadzić spór z operatorem w sposób efektywny, potrzebujemy dowodów wskazujących pomiar prędkości internetu. Większość narzędzi dostępnych w sieci oferuje co najwyżej wartość informacyjną. Tylko certyfikowane narzędzie może stanowić broń w walce z usługodawcą.
UOKiK: Skontrolowano przewody oraz listwy przepięciowe. Jest źle
Przez ostatnie dwa lata takowym był PRO Speed Test i jak już wiemy, rozwiązanie to zostanie z nami na dłużej. Nowa odsłona narzędzia występuje w wersji dla systemów Windows, macOS, Android i iOS, ale możemy korzystać z niego również za pośrednictwem przeglądarki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że warianty na urządzenia mobilne będą miały charakter wyłącznie informacyjny. Niemniej, od teraz nie będzie już obowiązków rejestracji dla wspomnianych pomiarów. Z nowości warto wymienić także: podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s oraz wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych.
Źródło: UKE
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS