Deska podłogowa w naturalnym kolorze drewna. Fot. Merkury Market
Dlaczego deska podłogowa?
Przede wszystkim z uwagi na naturalny charakter samego materiału. Zwykle deska podłogowa jest droższa i trudniejsza do wykonania, niż np. płytki lub różnego rodzaju panele, ale posiada niewątpliwy urok. Bardzo dobrze dopasuje się dzięki niemu nie tylko do rustykalnych lub klasycznych wnętrz, ale przy odpowiednim sposobie wykończenia zgra się nawet ze stylem glamour. Nie można też zapominać o tym, że podłoga drewniana będzie znacznie cieplejsza od płytek, co daje poczucie komfortu użytkownikom.
Jaka deska – lita czy warstwowa?
W ten sposób przedstawia się jeden z pierwszych dylematów, które stają przed inwestorem chcącym zakupić deskę podłogową, która później okryje podłogę. Deska lita daje oczywiście znaczną wytrzymałość, piękno słojów i elegancja. Drewno klejone jest zaś bardzo stabilne, mniej skrzypi i jest odporne na odkształcanie. Wersje trójwarstwowe często przypominają wyglądem klepki parkietowe.
Co z twardością drewna?
Deska podłogowa w kolorze jasnego drewna. Fot. Merkury Market
Wybierając deski podłogowe trzeba koniecznie zwrócić uwagę na klasę twardości drewna. Ta zaś ujęta została w skalę Brinella, gdzie twardość drewna przedstawia się w skali od 1 (najbardziej miękkie) do 7 (najtwardsze). Przykładowe wartości używanych do wyrobu podłóg drzew to:
- świerk – 1,5
- sosna – 1,8
- dąb – 3,7
- jawor – 4
- klon – 4
- eukaliptus – 4,7
- jatoba – 7
Jakie jeszcze parametry desek podłogowych warto brać pod uwagę?
Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na odporność na ścieranie. Wyraża się ją literowo od A do D, gdzie trwałość wzrasta wraz z kolejnymi oznaczeniami. W przypadku wyboru paneli na ogrzewanie podłogowe zaleca się z kolei wybór produktów maksymalnie dwuwarstwowych, które mają niski współczynnik skurczu i rozkurczu. Najczęściej poleca się drewno egzotyczne i dąb.
Deska dębowa – produkt do miejsc wymagających
Jaką deskę podłogową najlepiej jest położyć w uczęszczanym przedpokoju lub korytarzu? Popularna i dość tania sosna może nie zdać w tym przypadku egzaminu. Przez pewien czas będzie zresztą wyglądała całkiem dobrze, ale żywotność wykonanej z niej podłogi nie będzie zbyt duża. W takich miejscach najlepiej będą się sprawdzały deski dębowe. Cechuje je wyjątkowa wytrzymałość i to, że czas je uszlachetnia.
Jak dbać o deski podłogowe?
Podstawą jest bez wątpienia utrzymanie ich w czystości i dbanie o to, aby nie ulegały oddziaływaniu wilgoci. Dla zabezpieczenia podłogi wykonanej z desek podłogowych najczęściej używa się olejowania, bądź też lakierowania. Pierwsze jest działaniem naturalnym, związanym z nakładaniem na deskę oleju podkreślającego prawdziwą barwę i ciekawą strukturę usłojenia drewna. Tworzy powłokę oddychającą, którą trzeba jednak regularnie odnawiać. Lakierowanie może wiązać się z nadaniem desce wykończenia połyskliwego, matowego, lub też np. satynowego. Powstaje wodoodporna powłoka, która chroni powierzchnię drewna także przed plamami i drobnymi uszkodzeniami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS