A A+ A++

Nowoczesna architektura faworyzuje duże okna, przeszklone ściany, sufity z widokiem na niebo. Każda decyzja budowlana ma dziś jednak drugie dno i musi uwzględniać nie tylko modę, ale także długoterminowy wpływ na środowisko naturalne. Jak więc wybrać szkło ekologiczne do realizacji swoich planów? Czy szkło akrylowe jest pod tym względem mniej optymalne od zwykłego?

Przeszklone ściany, balustrady, sufity – nowoczesne trendy architektoniczne. fot. Shutterstock

Eksperci szacują, że do końca tego stulecia na Ziemi musi powstać około dwóch miliardów nowych domów. Co roku wciąż nowe tereny podmiejskie przeistaczają się więc w strefy silnie zurbanizowane, a architekci w swym wizjonerskim podejściu proponują nam budynki piękne, inteligentne, atrakcyjne do życia. Do tego oczywiście trzeba doliczyć biura, sklepy i inne konstrukcje użytkowe – wszystko to kosztuje krocie i wymaga ogromnych ilości materiałów budowlanych. Ekolodzy biją na alarm, że myśląc o zapewnieniu domu naszym dzieciom i wnukom, powinniśmy już dziś podejmować racjonalne ekologicznie decyzje inwestycyjne. Coraz większe jest więc zapotrzebowanie na materiały przyjazne dla środowiska naturalnego, a różne rodzaje szkła zyskują na popularności.

Jakie materiały są przyjazne dla planety?
Kryteria oceny surowców konstrukcyjnych pod względem ich „ekologiczności” wbrew powszechnemu mniemaniu nie dotyczą tylko i wyłącznie naturalnego pochodzenia. Eksperci wskazują, że dany materiał musi przede wszystkim pochodzić z zasobów odnawialnych i nadawać się do recyklowania lub ponownego użycia. Ale to nie wszystko! Przyjaźniejsze dla Ziemi są również surowce trwałe i dostępne w skali regionalnej – stąd też sformułowanie  „dobre bo Polskie” ma również ekologiczny podtekst. Wreszcie, sugeruje się również, że materiały konstrukcyjne powinny sprzyjać efektywności energetycznej budynków.

Zwykłe szkło, czyli surowiec ekologiczny
Szkło od lat cieszy się renomą surowca przyjaznego środowisku. Produkowane w oparciu o występujące w przyrodzie piaski kwarcowe, w 100% nadaje się do recyklacji, czyli ponownego przerobienia. Pewnym mankamentem może być jednak fakt, że do ponownego stopienia szkła wykorzystuje się bardzo wysokie temperatury, co wiąże się oczywiście z większym zużyciem energii.

W swojej najbardziej podstawowej postaci szkło tradycyjne, zwane inaczej szkłem typu „float”, wybierane bywa jako materiał stosunkowo niedrogi, gwarantujący idealną transparentność i idealnie gładki, a więc łatwy do utrzymania w czystości. Myli się jednak ten, kto myśli, że zwykłe szkło jest bezbarwne – w rzeczywistości odznacza się bowiem subtelnym zielonym odcieniem, który wynika bezpośrednio z procesu produkcyjnego. Otóż podgrzana do wysokiej temperatury masa szklana zawiera jony żelaza, a po wylaniu powierzchnię roztopionego cynku zastyga w formie tafli o grubszych krawędziach. To na nich właśnie najłatwiej dostrzec zielony ton szkła!

Szkło typu „float” dostępne jest w bardzo różnych grubościach i formatach, a dodatkowo bywa technologicznie ulepszane, dając fascynujące efekty estetyczne i funkcjonalne w postaci szkła piaskowanego, hartowanego, satynowego. itp.

Szkło akrylowe – bezpieczne dla wszystkich!
Pandemia koronawirusa Covid-19 zwróciła uwagę całego świata na tzw. szyby pleksi, czyli szkło akrylowe. Montowane w biurach, sklepach i punktach obsługi klienta, ma chronić ludzi przez zakażeniem, umożliwiając optymalny kontakt wzrokowy. „Plexiglass” posiada jednak znacznie szersze zastosowanie konstrukcyjne, a, co najważniejsze, zapewnia ochronę nie tylko ludziom, ale także naszej planecie!

Szkło pleksi, wbrew popularnym stereotypom związanym z akrylem, spełnia kluczowe warunki przyjazności dla środowiska. Po pierwsze, płyta akrylowa daje się bowiem łatwo przerobić w procesie recyklingu na kolejne produkty typu pleksi. W rezultacie nie musi kończyć swego życia na składkach, zwiększając balast odpadków na Ziemi. Po drugie, owo „życie” bywa zaskakująco długie – akryl jest nawet 30 razy bardziej wytrzymały niż zwykłe szkło, nie tłucze się łatwo i nie traci walorów użytkowych mimo lat wykorzystania. Przypomnijmy, że to jedna z ważniejszych przesłanek ekologiczności danego produktu! Nie bez znaczenia jest również fakt, że szkło pleksi jest idealnie przeźroczyste i przepuszcza nawet 92% całego światła dziennego – to znacznie więcej niż zwykłe szkło typu „float”. Dla nowoczesnych budynków oznacza to oczywiście oszczędności energetyczne!
Grube szkło akrylowe nie przebarwia się, ani nie odkształca pod wpływem promieniowania UV, jest bardzo łatwe w obróbce i wykorzystaniu, lecz jest mniej atrakcyjne cenowo niż klasyczne szyby.

okna

Mleczne szkło akrylowe jako surowiec konstrukcyjny.fot. Shutterstock

Jaki rodzaj szkła wybrać?
Z punktu widzenia ekologii, i szkło zwykłe, i „plexiglass” są więc racjonalnymi inwestycjami, które sprzyjają zachowaniu planety Ziemi w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Ostateczna decyzja musi więc uwzględniać także aspekty funkcjonalne danego rodzaju szyby. I tak szkło zwykłe typu „float” doskonale sprawdza się jako wypełnienie okien, drzwi czy kabin prysznicowych. Przypomnijmy, że nawet codzienne mycie, nie wpływa na jego walory estetyczne i praktyczne. Jako surowiec twardy, dostępny w różnych grubościach, może również być wykorzystywane do konstrukcji półeczek łazienkowych czy blatów stołów, bardzo popularnych w nowoczesnym, minimalistycznym designie. Dość szeroka opcja wykończenia – od hartowania i laminowania po obróbkę krawędzi, czyni z niego atrakcyjny element wyposażenia wnętrz domowych i komercyjnych.
Szkło pleksi również może być wykorzystane do wypełniania drzwi czy osłon tarasu lub balkonu, oferując zwiększony poziom bezpieczeństwa domowników i gości. W rodzinach z małym dziećmi czy zwierzakami, gdzie ryzyko wypadków rośnie, akrylowe szyby pozwalają żyć spokojnie, nie martwiąc się o potencjalne skaleczenia czy zniszczenia. „Pleksa” stosowana bywa również jako zadaszenie, pozwalając cieszyć się pełnią światła dziennego w każdych warunkach pogodowych. Jako surowiec przyjazny cenowo, „plexiglass” może rozjaśnić cały budynek za pomocą sprytnych świetlików i wewnętrznych ścianek działowych. Szkło akrylowe jest również wykorzystywane w skali masowej do produkcji nietłukących się transparentnych pojemników, szyldów i podświetlonych tablic, ekranów przeciwhałasowych i antytermicznych, a także witryn w meblach.

Usługi szklarskie, czyli wybieramy szkło na wymiar
Dokonawszy wyboru optymalnego surowca szklarskiego, musimy upewnić się, że będzie on miał postać idealnie odpowiadająca potrzebom. Portal www.szklonawymiar.pl w zgodzie z zasadą “nasz Klient, nasz Pan” pozwala indywidualnie dobierać szyby ze zwykłego szkła i z pleksi, oferując szeroki zakres grubości, wymiarów, kształtów, a także sposobów obróbki. Gotowe płyty czy szyby są bezpiecznie pakowane i dowożone klientom na wskazany adres, co usprawnia budowy i remonty. Pamiętajmy, że wysoka jakość surowców budowlanych przekłada się na ich trwałość i funkcjonalność, co sprzyja zachowaniu walorów środowiska naturalnego. Szkło ekologiczne, zarówno to tradycyjne, jak i akrylowe, wpisuje się bez wątpienia we współczesne standardy architektury i wyposażenia wnętrz.

Bibliografia:
www.szklonawymiar.pl
„The world needs to build more than two billion new homes over the next 80 years” Sean Smith, https://theconversation.com/the-world-needs-to-build-more-than-two-billion-new-homes-over-the-next-80-years-91794, 20/10/2020
“What Are Eco-Friendly Building Materials Used in Construction?” The Constructor, https://theconstructor.org/building/eco-friendly-building-materials/720/, 20/10/2020
“The pandemic made plexiglass an everyday item — can Lucite make it circular?” Jesse Klein, https://www.greenbiz.com/article/pandemic-made-plexiglass-everyday-item-can-lucite-make-it-circular, 20/10/2020
“Sustainability & the Environment” Glass Alliance Europe, https://www.glassallianceeurope.eu/en/environment , 20/10/2020

 art. sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocniki filmowe: maraton horrorów w MOK-u
Następny artykułNagrody za udział w RSP