Dodatkowe świadczenia postojowe z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafią do tych firm, których obroty w listopadzie będą o 40% mniejsze niż w zeszłym roku. Mowa o biznesach z branż, które najbardziej odczuwają trudną sytuacje epidemiologiczną: gastronomii, rozrywce, sporcie i rekreacji oraz sprzedaży detalicznej. Dopłata do utrzymania zatrudnienia jest jednym z rozwiązań przedstawionych podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego. Kolejnym rozwiązaniem nowej tarczy dla biznesu jest zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. W tym przypadku przedsiębiorca również musi wykazać 40% straty w stosunku do listopada roku poprzedniego. Mikrofirmy, które w październiku lub listopadzie zanotują takie zaniżone przychody będą mogły starać się o bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł. Zaplanowano również zawieszenie poboru opłaty targowej w 2021 roku. Środki, które w związku z tym stracą gminy zrekompensowane zostaną przez państwo. Dotyczyć będzie to tych samorządów, które w roku 2019 zanotowały z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tys. zł. „To katalog rozwiązań które są uczciwie policzone, które spełniają podstawowe, najważniejsze postulaty poszczególnych branż”– podsumował wicepremier Jarosław Gowin i zapewnił o stałej współpracy rządu i pracodawców. „Pracujemy nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat”.
„Potrzebujemy zmienić nasza strategie i przechodzimy na nowe warunki i zasady. Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki, zwróciliśmy się do sejmu o nowelizacji budżetu na bieżący rok. Stoimy przed realnym wyborem – zwiększenie deficytu i pomoc przedsiębiorcom, lub ograniczenie zadłużenia i pozostawienie pracodawców samym sobie” – stwierdził Tadeusz Kościński. Szef resortu finansów odniósł się także do stanu finansowego kraju. Deficyt budżetowy w tym roku ma zamknąć się w 110 mld złotych.
Spotkanie z mediami zakończyło się oświadczeniem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wydanego w ubiegły czwartek wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy aborcyjnej. Szef rządu zapewnił, że „każde dziecko i każda kobieta, także przed urodzeniem, jest przedmiotem (naszej) troski”. Obiecał także, że będzie zalecał przeprowadzanie badań prenatalnych u wszystkich kobiet, a nie tak jak do tej pory po 35 r.ż lub w szczególnych przypadkach. „Badania prenatalne w ostatnich 4 latach zostały rozszerzone (… )poddanych ich jest 40% więcej kobiet niż w 2015 roku. Będę zalecał wprowadzenie takich badan dla wszystkich kobiet, ponieważ jest to bardzo ważne, by na jak najwcześniejszym etapie rozpoznać rozwój dziecka, bo dzisiaj można ratować także w łonie matki”.
Mateusz Morawiecki zaapelował również o ograniczenie protestów, również z powodu panującej epidemii. „Nie ma przyzwolenia na ataki na nasze świętości, ludzi, kościoły, prawo na realizowanie wartości innych. Apeluję o powstrzymanie się od jakichkolwiek aktów agresji.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS