Jak podaje CNN, w maju dwie osoby zmarły w wyniku zakażenia dżumą. Doszło do tego najprawdopodobniej po zjedzeniu surowej nerki świstaka (która jest w chińskiej medycynie ludowej uznawana za lek). Teraz lekarze wykryli dżumę u kolejnych dwóch pacjentów.
Kolejny przypadek zachorowania na dżumę w Chinach
Obydwa miały miejsce w chińskiej prowincji Mongolia Wewnętrzna, a choroby potwierdzone zostały przez lekarzy pekińskiego szpitala, w którym leczeni są chorzy. Władze Pekinu wprowadziły już środki zapobiegające ewentualnemu rozprzestrzenianiu się choroby. W szpitalu przeprowadzono kwarantannę oraz dodatkowo przebadano wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z chorymi. Według władz ryzyko dalszych zachorowań jest wyjątkowo niskie.
50 tysięcy zachorowań w ciągu 20 lat. WHO klasyfikuje dżumę jako chorobę nawracającą
Dżuma jest chorobą bakteryjną o ostrym przebiegu, którą wywołują pałeczki gram-ujemne Yersinia pestis. Bakterie przenoszone są na człowieka głównie przez ukąszenia pcheł oraz po kontakcie z zakażonym zwierzęciem. W pierwszej kolejności atakowane są węzły chłonne, następnie bakterie przedostają się do krwi i rozprzestrzeniają po całym organizmie. Wśród objawów wymienia się bóle głowy, gorączkę i skrajne wycieńczenie. Dżuma występuje w trzech postaciach: dymieniczej, płucnej i septycznej. Tej pierwszej odmianie towarzyszą powiększone i zabarwione na czarno węzły chłonne.
W średniowieczu epidemie dżumy spustoszyły Europę, zabijając około 50 milionów ludzi. Obecnie w leczeniu dżumy wykorzystuje się antybiotyki, które pomagają wyleczyć większość zakażonych – o ile choroba zostanie u nich wystarczająco wcześnie zdiagnozowana. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, od 2010 do 2015 roku na całym świecie zgłoszono ponad 3248 przypadków zachorowania na dżumę. Na chorobę tę zmarło w tym czasie 584 osób. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga, Madagaskaru i Peru. Powodując blisko 50 tysięcy przypadków zachorowań w ciągu ostatnich 20 lat, dżuma została sklasyfikowana przez WHO jako choroba nawracająca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS