Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaczął od fali protestów, które od kilku dni trwają w Warszawie. Zapoczątkował je wyrok Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który w czwartek, 22 października, uznał za niekonstytucyjne przerywanie ciąży z powodu wad płodu.
Haniebna decyzja rządu
– Rządzący podjęli haniebną decyzję, używając do tego pseudotrybunału, nawet nie mieli odwagi, żeby tak kontrowersyjną decyzję podjąć samemu. Zgotowali kobietom prawdziwe piekło i jeszcze mają czelność próbować przerzucać odpowiedzialność na tych, którzy protestują, albo na opozycje – mówił Rafał Trzaskowski. – Kto kazał rządzącym podejmować tak haniebną decyzję w czasie epidemii? Pełna odpowiedzialność za to, co się dzieje, spoczywa teraz na rządzie.
Prezydent Warszawy dodał, że solidaryzuje się ze Strajkiem Kobiet, który zachęca kobiety, by w środę nie przyszły do pracy. – Tak zorganizujemy jutrzejszą pracę urzędu, by było to możliwe – zapowiedział. I zaapelował do mieszkańców i mieszkanek Warszawy o zrozumienie dla tych działań.
– Oflagujemy też autobusy i tramwaje na znak solidarności ze Strajkiem Kobiet. Podjąłem decyzję, że podczas protestów będą obserwatorzy ze strony miasta, żeby obserwować, co się dzieje na ulicach Warszawy – kontynuował prezydent Trzaskowski. Po czym zaapelował do protestujących o noszenie masek i trzymanie odpowiedniego dystansu, a do policji o rozważne i rozsądne zachowanie podczas wydarzeń ulicznych. Dodał, że nie zgadza się, by podlegająca policji straż miejska była w jakikolwiek sposób wykorzystywana podczas protestów.
Prezydent Trzaskowski bezpośrednio odniósł się do czwartkowej decyzji trybunału. – Nie ma orzeczenia, nie zostało opublikowane, dlatego w weekend podjąłem decyzję, że szpitale miejskie funkcjonują normalnie na mocy aktualnie obowiązującego prawa. Nie zostawimy żadnej kobiety bez pomocy – ogłosił Trzaskowski.
Koronawirus w Warszawie
Następnie prezydent Warszawy przeszedł do tematu epidemii koronawirusa. Obostrzenia obowiązujące w Polsce od soboty nazwał chaotycznymi i wewnętrznie niespójnymi. Po raz kolejny poskarżył się na brak współpracy rządu z samorządowcami odnośnie do ustalania i wprowadzania w życie kolejnych zasad. – Jesteśmy zaskakiwani decyzjami z dnia na dzień. Jeżeli chodzi o branżę fitness i restauratorów, oni też są zaskakiwani z dnia na dzień – mówił.
Szef stołecznego ratusza przedstawił dane, z których wynika, że władze miasta wydały blisko 80 mln zł na walkę z epidemią koronawirusa, z czego 35 mln na zakup sprzętów i środków medycznych. Dodał, że ogłoszony w piątek system pomocy seniorom działa w Warszawie od kwietnia. – Uruchomiliśmy też telefon wsparcia dla osób starszych i samotnych. Specjalna infolinia działa pod numerem 22 635 09 54.
Łóżka dla pacjentów covidowych mają w tym momencie szpitale: Wolski, Grochowski i Bielański. Szpital Czerniakowski jest przygotowywany do przekształcenia na szpital covidowy. W pozostałych szpitalach mają zostać wyznaczone izolatki dla pacjentów i kontenery pomagające obserwować pacjentów podejrzanych o zakażenie. Uruchamiane są też kolejne punkty wymazowe dla mieszkańców. Prezydent Warszawy skrytykował też ściąganie lekarzy ze szpitali miejskich do szpitala tymczasowego na stadionie narodowym.
– Sytuacja w oświacie jest bardzo trudna – wyznał Rafał Trzaskowski. Uznał, że decyzja o nauczaniu zdalnym w starszych klasach szkół podstawowych została podjęta zbyt późno. Podał dane o 325 zakażonych nauczycielach, 18 placówkach oświaty, w których zajęcia zostały całkowicie zawieszone, i kolejnych 45 z częściowym zawieszeniem. Dodał, że budowana jest platforma Eduwarszawa, która ma pomóc 200 szkołom w zdalnym nauczaniu.
– Sytuacja jest dramatyczna. Podejmowanie decyzji bardzo trudnych, haniebnych w środku pandemii przyczynia się do tego, co się dzieje na ulicach – oświadczył prezydent Warszawy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS