Przed laty data zakończenia II wojny światowej oznaczała wielkie narodowe święto, dziś 8 maja coraz rzadziej wraca się do tamtych wydarzeń. Opole w nazistowskich Niemczech było ważnym miastem. A narodowi socjaliści rządzili tu od 1933 roku.
Na zdjęciu widać Kościół Piotra i Pawła oraz budynek, który dziś jest siedzibą pogotowia ratunkowego. Takie widoki w Oppeln stawały się codziennością.
ARCHIWUM MŚO
Narodowi socjaliści przejęli w mieście władzę wiosną 1933 roku. Rada miejska, którą opanowali, jednogłośnie niemal natychmiast podjęła uchwałę o nadaniu Adolfowi Hitlerowi tytułu honorowego obywatela Opola.
Na zdjęciu widać uroczystość otwarcia nowego mostu nad Odrą (został wysadzony w 1945 roku, dziś w tym miejscu stoi Most Pamięci Sybiraków), którego patronem także został kanclerz Rzeszy. On sam miasto odwiedził rok wcześniej.
ARCHIWUM NAC
Opole na mapie niemieckich garnizonów stanowiło bardzo silny punkt. W latach 1933-1945 w mieście stacjonowało – krócej lub dłużej – aż 60 różnych wojskowych jednostek. Na zdjęciach poniżej widać jedną z wojskowych defilad, która przechodzi dzisiejszą ulicą Krakowską.
ARCHIWUM MŚO
Oczywiście Hitler musiał mieć swoją ulicę (dziś to ulica Nysy Łużyckiej). Natomiast patronem dużej części dzisiejszej ulicy Krakowskiej był Helmuth Brueckner, zaufany człowiek Hitlera. Jednak gdy stracił swoją pozycję w partii, stracił też ulicę w Opolu.
ARCHIWUM MŚO
W Oppeln powstawały też formacje paramilitarne. Na zdjęciu poniżej widzimy defiladę niemieckiej Straży Leśnej. Wśród honorowych gości stoi Hans Frank (w pierwszym rzędzie z lewej). Zdjęcie pochodzi z roku 1940.
ARCHIWUM NAC
Opole odgrywało też ważną rolę w 1939 roku. Pretekstem do ataku na Polskę były rzekome ataki ze strony polskiej na niemieckie placówki, zaaranżowane w rzeczywistości przez niemieckie służby specjalne. Tymi atakami kierował szef gestapo SS-Gruppenführer Heinrich Müller, którego punkt dowodzenia znajdował się w tym czasie w placówce gestapo w Opolu. Bezpośredni udział w prowokacjach brali członkowie Einsatzgruppe Oppeln.
Na zdjęciu poniżej budynek przy dzisiejszej ul. Sempołowskiej.
WOJEWÓDZKI URZĘD OCHRONY ZABYTKÓW
A na tym zdjęciu widać uroczystość odbywającą się na opolskim Rynku. Nazistowskich symboli nie mogło zabraknąć.
Rynek w Opolu – lata 30. ARCHIWUM MŚO
Dzisiejszy gmach urzędu wojewódzkiego wybudowano w 1933 roku jako nową siedzibę rejencji. W tym czasie szczyt Wieży Piastowskiej zdobił już niemiecki orzeł.
ARCHIWUM NAC
ARCHIWUM NAC
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS