A A+ A++

Zagrożenie lawinowe to coś, o czym powinna wiedzieć każda osoba wybierająca się w góry. Aktualnych informacji o ryzyku związanym ze schodzeniem lawin należy szukać na stronach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a w przypadku Tatr – Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zamieszczane są tam komunikaty lawinowe z podaniem, który stopień zagrożenia lawinowego obecnie obowiązuje.

Na stronie lawiny.topr.pl można przeczytać również informację, że “komunikat lawinowy jest elementem systemu ostrzegania i zawiera przede wszystkim ogólny opis zagrożenia lawinowego. Informacje zawarte w komunikacie lawinowym stanowią podstawę do własnej oceny użytkownika. Nie zastępują samodzielnej oceny lokalnej sytuacji lawinowej”.

TOPR apeluje, aby kierować się rozwagą i planować wyjście w góry tak, aby dostosować swoje umiejętności do panujących oraz prognozowanych warunków pogodowych i doświadczenia zimowego. Przypomina też o tym, że jeśli ryzyko lawinowe jest zbyt duże, ratownicy mogą dotrzeć do osoby wzywającej pomocy za późno.

Komunikaty pogodowe zamieszczają na swojej stronie również parki narodowe, np. Tatrzański Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy czy Karkonoski Park Narodowy.

Zagrożenie lawinowe. Stopnie zagrożenia lawinowego

Istnieje pięć stopni zagrożenia lawinowego. W każdym z nich opisuje się stabilność pokrywy śnieżnej, prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny oraz zalecenia dla ruchu osób:

  • pierwszy stopień, inaczej niski,
  • drugi stopień, umiarkowany,
  • trzeci stopień, znaczny,
  • czwarty stopień, wysoki,
  • piąty stopień, bardzo wysoki.

Wszystkie stopnie zagrożenia lawinowego mają również przypisaną identyfikację graficzną.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego. Zapoznaj się z nimi

Na stronie lawiny.topr.pl, gdzie zamieszczona jest tabela z objaśnieniami dotyczącymi stopni zagrożenia lawinowego, znajdują się też klasyfikacja wielkości lawin oraz typowe problemy lawinowe. 

Zagrożenie lawinowe. Kursy i szkolenia lawinowe

Osoby, które uprawiają zimową turystykę górską, mogą zapisać się na kurs lub szkolenie lawinowe. W czasie takich zajęć ich uczestnicy dowiadują się m.in., jak bezpiecznie zaplanować wycieczkę zimą, jak oceniać stabilność pokrywy śnieżnej, jak korzystać ze sprzętu lawinowego (detektor lawinowy i sonda), jak odkopywać zasypanych, jak udzielać pierwszej pomocy, jak zachować się po zejściu lawiny itp.

Kursy mogą mieć różne formy i stopnie. Szczegółowe opisy znajdują się na stronach podmiotów, które je organizują. Pamiętajcie, że zagrożenie lawinowe to coś, czego nie można lekceważyć.

Zobacz też: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPołudniowy raport smogowy (20 października): „Wspaniałe powietrze”, choć nie wszędzie
Następny artykułSzkoła w Rogozinie jest na wskroś europejska. Wymierne efekty międzynarodowej współpracy [FOTO]