A A+ A++
Władze miasta ponownie apelują z prośbą o pomoc do tych poznaniaków, którzy chorowali na covid-19. Ich krew jest bezcenna – jej osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie zakażonych koronawirusem w ciężkim stanie.

Oddawanie krwi jest teraz tym istotniejsze, że nie ma remdesiviru, leku, który dawał doskonałe efekty w leczeniu najcięższych przypadków choroby. Jedyną szansą dla tych chorych jest właśnie osocze ozdrowieńców – ale centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa go nie mają. To tam powinny się zgłaszać wszystkie osoby, które chorowały na covid-19 i chcą oddać krew.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Marcelińskiej prosi o telefon wszystkich, którzy mogą oddać osocze dla zakażonych koronawirusem i spełniają podstawowe warunki:

Muszą to być osoby, które przechorowały covid-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, a także osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2).

Od zakończenia przez nie izolacji musi minąć co najmniej 28 dni. Tyle samo czasu – 28 dni – musi upłynąć od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2.

Osocze mogą oddać tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle oraz nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

Ważne: każdy ozdrowieniec musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty – nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu! Wystarczy zadzwonić pod nr tel.: 61 886 33 54 w godz.7.30-14.30 od poniedziałku do piątku lub napisać mail na adres: [email protected]. Ostateczną i wiążącą decyzję o możliwości oddania osocza zawsze podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji.

Osoba, która wyzdrowiała po przechorowaniu covid-19 lub przebyła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, musi również spełniać standardowe kryteria dawcy krwi. Dotyczą one m.in. stanu zdrowia, wagi czy wzrostu. Niedopuszczalne jest też przebywanie w miejscach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej np. w obszarach występowania wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie RCKiK.

UMP, el

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin: Rosja elastyczna w kwestii produkcji ropy naftowej
Następny artykułCo z tzw. odpornością stadną? Czy w obecnej sytuacji mamy nią liczyć?