Projekt uchwały w sprawie radykalnego obniżenia stawek podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców składają radni Miasta Kielce. Rajcowie apelują do prezydenta Bogdana Wenty o to, by zaniechał walki politycznej i pełni zaangażował się w rozwiązywanie piętrzących się problemów wokół kryzysu COVID-19.
Pod projektem uchwały podpisali się radni Kamil Suchański, Katarzyna Suchańska, Maciej Bursztein, Joanna Winiarska, Marcin Stępniewski, Dariusz Kisiel, Arkadiusz Ślipikowski, Zdzisław Łakomiec oraz Wiesław Koza. –
Dodatkowo apelujemy do Prezydenta o rozszerzenie porządku obrad sesji nadzwyczajnej, o której wspominał na swojej ostatniej konferencji prasowej o punkt dotyczący omówienia bieżącej sytuacji związanej z COVID-19 w Kielcach.
Jak wynika z przygotowanego projektu uchwały w tej sprawie, dla firm działających w branży kultury fizycznej i sportu stawka podatku byłaby obniżona o 70 procent w stosunku do obecnie obowiązujących progów fiskalnych. Natomiast 50-procentową ulgę podatkową przewidziano między innymi dla szeroko pojętego sektora gastronomii i rzemiosła.
– Po objęciu Kielc czerwoną strefą epidemiczną i wprowadzeniu dodatkowych restrykcji sanitarnych wielu przedsiębiorców ponownie znalazło się w trudnej sytuacji. W pandemicznej rzeczywistości trzeba podejmować szybkie, czasem niestandardowe decyzje, dlatego proponujemy znaczną korektę wysokości stawek podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – mówi przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański (klub Bezpartyjni i Niezależni).
– W tym ekstremalnie ciężkim czasie miasto z poborcy podatkowego musi przeistoczyć się w partnera gospodarczego, który wyciąga przyjazną dłoń do przedsiębiorców. Działalność gospodarcza w Kielcach z uwagi na problemy demograficzne miasta oraz niską siłę nabywczą mieszkańców jest szczególnie wrażliwa na wszelkie negatywne zjawiska w gospodarce, zwłaszcza te nieoczekiwane. W interesie miasta jest uruchomienie wszystkich dostępnych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, by umożliwić im przetrwanie i dalszą działalność. Trzeba podkreślić, że to przedsiębiorcy płacą największe podatki od nieruchomości, które wpływają do kasy miasta, i dają pracę tysiącom kielczan. Pomagając firmom pomagamy tak naprawdę kielczanom i ratujemy budżet miasta przed katastrofą w kolejnych latach – mówi radny Maciej Bursztein (klub Bezpartyjni i Niezależni).
– Określanie wysokości stawek podatku od nieruchomości to kompetencja samorządu. Naszym celem od początku było i jest utrzymanie Kielc w elitarnym gronie miast o najniższych podatkach od nieruchomości w Polsce. W normalnych czasach niskie podatki pobudzają aktywność inwestycyjną firm. Dziś poprzez obniżkę progu podatkowego chcemy ochronić przedsiębiorców przed niewypłacalnością czy bankructwem, gdyż to miałoby tragiczne skutki nie tylko dla sytuacji gospodarczej w mieście i lokalnego rynku pracy, ale także dla budżetu miasta. Owszem, wpływy z tytułu podatku od nieruchomości będą teraz mniejsze, lecz stabilne, co dla finansów miasta jest lepszym scenariuszem niż wyschnięcie źródeł wpływu z powodu likwidacji działalności gospodarczych – mówi Katarzyna Suchańska, przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych w Radzie Miasta Kielce (klub Bezpartyjni i Niezależni).
– Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w branży sportowej czy gastronomicznej to grupy, których pandemia dotknęła najbardziej. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom składamy projekt uchwały, który będzie dla nich ogromnym wsparciem poprzez ograniczenie obciążeń podatkowych. Połączenie rozwiązań pomocowych dla polskiej gospodarki ze szczebla rządowego i samorządowego pozwoli na łatwiejsze przejście wielu firmom przez trwający kryzys. Wszelkie formy wsparcia dla przedsiębiorców w tym trudnym okresie dają im dodatkowy oddech, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko upadłości. Ratując przedsiębiorców ratujemy setki miejsc pracy mieszkańców Kielc. Uchwała, którą składamy to efekt rozmów, które prowadziliśmy z lokalnymi przedsiębiorcami w ostatnich tygodniach. – mówi radny Marcin Stępniewski (klub Prawa i Sprawiedliwości)
– Jednym z najważniejszych działań samorządu w przeciwdziałaniu niekorzystnym skutkom gospodarczym wywołanym przez COVID powinno być obniżenie podatku od nieruchomości dla branż zagrożonych, czyli takich, którym się ogranicza bądź wyraźnie spowalnia działalność jak obiekty sportowe. Takie rozwiązanie ze strony miasta pozwoli utrzymać płynność finansową tych przedsiębiorstw, ograniczy redukcję zatrudnienia i pomoże im przetrwać tę sytuację. Działania, które mają na celu możliwe zminimalizowanie upadku lokalnych przedsiębiorstw, są niezbędne, by zapewnić stały dopływ środków do budżetu miasta w postaci podatków – mówi radny Dariusz Kisiel (klub Prawa i Sprawiedliwości).
– Powyższa uchwała ma na celu pomóc przedsiębiorcom podczas drugiej fali kryzysu wywołanego covid-19, takie narzędzia były wdrażane przez radnych innych stolic regionów w pierwszej fali koronakryzysu. Wobec powyższego uważam, że należy korzystać z dobrych i sprawdzonych pomysłów w ramach dobrych praktyk. Zastosowanie powyższej uchwały będzie skutkowało, iż wyżej wymienione branże otrzymają pomoc, która będzie uzupełnieniem rządowej tarczy. Mam nadzieję, że pozwoli to ochronić miejsca pracy a w konsekwencji mniej kielczan trafi do systemu pomocy społecznej, który jest sporym obciążeniem dla budżetu miasta. Stosując profilaktykę ulg podatkowych tak naprawdę chronimy fale bankructw w Kielcach – mówi radny Arkadiusz Ślipikowski (klub Prawa i Sprawiedliwości)
Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości nowych, obniżonych stawek podatku od nieruchomości znajdzie się w porządku obrad najbliższej terminowej Radzie Miasta Kielce. Autorzy tej inicjatywy zapowiadają rozmowy z pozostałymi klubami i radnymi w celu skonstruowania większości zdolnej do przyjęcia uchwały w zaproponowanym brzmieniu.
Ale to tylko jeden element z szerokiego wachlarza działań, jakie według radnych powinno podjąć miasto Kielce w związku z kryzysem COVID-19.
– Problemy piętrzące się wokół epidemii koronawirusa mają już wymiar systemowy. Cała ochrona zdrowia funkcjonuje praktycznie ponad swoim maksymalnym poziomem wydolności. W czerwonych strefach wprowadzono lockdown w stosunku do tych branż, które najbardziej ucierpiały przy pierwszym zamrożeniu gospodarki. Nagłówki portali informacyjnych krzyczą o setkach i tysiącach kolejnych zakażeń. Każdy dzień przynosi tragiczny rekord… Śmierć jest coraz bliżej nas. Na COVID-19 umierają ludzie, których znamy i kochamy. W społeczeństwie szerzy się lęk przed teraźniejszością i narastają obawy odnośnie przyszłości. Nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych działań. Dlatego apelujemy do prezydenta Bogdana Wenty o to, by zaniechał walki politycznej i pełni zaangażował się w rozwiązywanie problemów wynikających z kryzysu COVID-19. To jest priorytet na najbliższy czas – mówi Kamil Suchański.
– Deklarujemy pełną gotowość do ścisłej współpracy z prezydentem Wentą na froncie walki z koronawirusem. Odrzućmy złe emocje i zacznijmy zajmować się najważniejszymi sprawami, czyli zabezpieczeniem zdrowia i życia kielczan w dobie epidemii, a także sytuacją gospodarczą w mieście. W tej sprawie potrzebna jest szeroka debata publiczna podczas najbliższej sesji Rady Miasta Kielce – mówi Maciej Bursztein.
– Chcemy rozmawiać o tych działaniach z prezydentem Wentą jak najszybciej. Na walce z koronawirusem musimy skoncentrować wszystkie siły. Stoimy potężnymi wyzwaniami, które wymagają pełnego zaangażowania prezydenta i radnych – podkreśla Dariusz Kisiel.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS