A A+ A++

21.10.2020r. 11:05

Ostanie dwa tygodnie to wyraźna obniżka cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które spadły do poziomu nienotowanego od trzeciej dekady czerwca br. Przeprowadzona w imieniu Polski akcja nie wyłamała się z tego spadkowego trendu.
W środę EEX przeprowadziła w imieniu Polski dwudziestą pierwsza w tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Aukcja został została rozliczona po kursie euro 23,96 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 8,018 mln jednostek EUA, wobec oferowanych 6,3985 mln. W aukcji brało udział 25 uczestników, spośród których 23 zrealizowało transakcje. Ceny w ofertach oscylowały w przedziale od 23,31 euro do 30 euro, przy średniej na poziomie 23,34 euro i medianie w wysokości 24,01 euro. Kurs rozliczeniowy z poprzedniej polskiej aukcji, sprzed dwóch tygodni, był na poziomie 27,43 euro.

(909x525)

Dwa tygodnie na rynku CO2 upłynęły pod znakiem spadku cen, które na rynku pierwotnym osiągnęły we środę czteromiesięczne minimum. Niżej ostatnio uprawnienia wyceniano na aukcji 18 czerwca, kiedy to kurs rozliczeniowy wyniósł 23,64 euro.

Jeśli nic nie zatrzyma trendu spadkowego, to może się spodziewać, że październik będzie kolejnym miesiącem, w którym uprawnienia stracą na wartości. Po sierpniu, kiedy to uprawnienia do emisji na rynku pierwotnym zyskały ponad 12 proc., we wrześniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem na poziomie prawie 9 proc., a w dotychczasowych październikowych akcjach jednostki EUA straciły na wartości już ponad 9 proc.
Na rynku wtórnym spot w sierpniu uprawnienia zyskały ponad 9 proc., we wrześniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 6 proc., a do 20 października ceny spadły o ponad 9 proc.

– Obecnie cena uprawnień do emisji CO2 jest na najniższym poziomie od czterech miesięcy, przy trwających już óśmy dzień spadkach, handlowane wolumeny rosną. Zwiększona aktywność przypadła na moment, w którym zaczęły spływać niekorzystne dane makroekonomiczne oraz wiadomości o możliwym Brexicie bez umowy. Dodatkowo liczba przypadków zakażeń koronawirusem ciągle rośnie. Coraz większa ilość obostrzeń i potencjalne zamknięcia niektórych sektorów wpływa na spadki giełdowych indeksów – komentuje Tomasz Bujacz Senior Corporate Trader w Vertis Environmental Finance.

Zwraca on uwagę, że w analizie technicznej pierwszym progiem wsparcia będzie 24,01 czyli średnia 200 dni handlowych. Z drugiej strony opór możemy obserwować przy 25 euro i kolejno 26,02.

(955x455)

Przeprowadzona w środę w imieniu Polski aukcja przyniosła przychody do budżetu w wysokość 153,3 mln euro, a podczas tegorocznych aukcji polski rząd sprzedał 110,9 mln uprawnień do emisji CO2 za łączną kwotę prawie 2,642 mld euro.

Harmonogram aukcji zakłada, że EXX przeprowadzi w 2020 roku w imieniu Polski jeszcze trzy aukcje uprawnień do emisji dwutlenku węgla na łączny wolumen 19,1955 mln jednostek EUA.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWicepremier Czech zakażony koronawirusem
Następny artykułPierwszy film w Mediatece już jutro!