A A+ A++

Nie pozwalajmy mózgowi pławić się w bezczynności i powtarzalności. By na długo zachował plastyczność, potrzebuje nieustannej stymulacji. Wbrew pozorom to proste i nie chodzi wyłącznie o czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, naukę języków czy słuchanie muzyki. Podpowiadamy jak rozruszać swój mózg.

To, w jakim tempie starzeje się mózg, zależy od bardzo wielu czynników – począwszy od genetycznych, przez przebyte i istniejące choroby (urazy, zapalenie lub inne choroby mózgu, choroby ogólnoustrojowe, takie jak miażdżyca czy cukrzyca), po naszą codzienna aktywność oraz styl życia. Liczy się dosłownie wszystko: jakość i długość snu, poziom stresu, nawyki, używki itp.

Na niektóre z tych czynników nie mamy wpływu, jednak na wiele mamy. Warto podjąć wysiłek, by spowolnić proces starzenia, który jest naturalnym procesem obejmującym cały nasz organizm, a więc i mózg. Co możemy zrobić, by nasz mózg służył nam jak najdłużej?

Najogólniej mówiąc, chodzi o to, by żyć zdrowo, co oznacza zdrową dietę, aktywność fizyczną, wysypianie się, ale i posiadanie pasji oraz proste ćwiczenia i aktywności przeznaczone dla mózgu.

Autor: Monika Wysocka

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaprosiły jesień do domów
Następny artykułPięciu na jednego. Policja szuka świadków rozboju