A A+ A++

15 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji, który od 2005 roku obchodzony jest na świecie w każdy trzeci czwartek października.

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji, prowadzonych przy udziale neutralnego i bezstronnego mediatora. Wspiera on przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów na świecie jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów.

Międzynarodowy Tydzień i Dzień Mediacji jest inicjatywą cykliczną, przeprowadzaną co roku przez środowiska prawnicze. Organizatorzy chcą w ten sposób uświadomić stronom uczestniczącym w sporze, że mają prawo do mediacji zanim jeszcze sprawę przejmie sąd i w konsekwencji podejmie arbitralną decyzję. A, jak podkreślają prawnicy, rozstrzygnięcie konfliktu poprzez mediację, czyli bezpośrednio przez zwaśnione strony, zawsze jest lepsze od wyroku sądu, ponieważ jest kompromisem, do którego doszli sami zainteresowani.

Skorzystanie z mediacji możliwe jest w sprawach, w których prawo dopuszcza możliwości zawarcia ugody. Są to sprawy np. o zniesienie współwłasności, sprawy pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku/spadku, sprawy rodzinne (rozwód, separację, ustalenie kontaktów z dzieckiem) czy sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich.

Trzeba pamiętać, że warunkiem rozpoczęcia procesu mediacyjnego jest obopólna zgoda stron do wzięcia w nim udziału, który może być przerwany w każdej chwili przez jedną z nich. Specjalistę wspierającego proces mediacyjny wybierają strony bądź wskazuje sąd. Warto nadmienić, że rozpoczęcie procesu mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia.

Polska dołączyła do krajów obchodzących Dzień Mediacji w 2008 roku. Od tego czasu święto to zyskało znacznie na popularności. W 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało Mediatorom, aby z tej okazji obchodzić w Polsce Tydzień Mediacji (od poniedziałku do soboty, w tygodniu, w którym przypada trzeci czwartek października).

Jak ważna jest mediacja w codziennym życiu, ukazuje przysłowie, iż „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Dlatego jeśli borykamy się z jakimś długotrwałym sporem, warto sięgnąć po bezstronnego „sędziego”, który pomoże go zakończyć. Warto rozmawiać – jest to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/miedzynarodowy-dzien-mediacji-2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Pruszków: Bezpieczny transport publiczny
Następny artykułPowiat Płock: Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstwa w związku z COVID-19