Na realizację zadań w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego Opola zaplanowano sześć milionów złotych. Największe jednorazowe finansowanie mogą jednak otrzymać tylko zwycięskie wnioski z grupy zadań ogólnomiejskich (1 mln zł). O pieniądze walczy w tym przypadku aż 36 wniosków z 85 wszystkich pomysłów zgłoszonych do BO.
– W tej kategorii może wygrać albo jedno zadanie, które zagospodaruje całą kwotę, albo kilka o mniejszej wartości – informuje Aleksandra Zwarycz z Centrum Dialogu Obywatelskiego.
Zielone Opole
Znaczną grupę wśród zgłoszonych zadań stanowią pomysły związane z zielenią miejską i rekreacją. O głosy mieszkańców walczy m.in. projekt rewitalizacji ścieżki zdrowia na wyspie Bolko. Jak przekonuje wnioskodawca, „będzie to idealne miejsce dla osób, które aktywnie spędzają czas. Popularność aktywności na świeżym powietrzu jest coraz większa, tym bardziej że urządzenia, które się tam pojawią, będą opierać się o sporty takie jak kalistenika, biegi przeszkodowe, ninja warrior itp.”. Innym zgłoszonym pomysłem jest zaprojektowanie i wykonanie żywego ogrodu wertykalnego na ścianie jednego z budynków w centrum miasta, „z uwagi na coraz wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście i ograniczenie miejsc pod nasadzenia nowych drzew i roślin w centrum Opola” – jak czytamy w uzasadnieniu projektu. Jeszcze innym pomysłem jest zagospodarowanie starego kortu za Teatrem Kochanowskiego. „W tym miejscu proponujemy zamontowanie hamaków i stworzenie nowej przestrzeni do odpoczynku, spotkań i relaksu. Miejsce jest ciche, zielone i spokojne, idealne na krótki relaks w centrum miasta” – pisze wnioskodawca. Na liście do głosowania jest też pomysł, który nazwano po prostu „Opole zielone i śpiewające”. Polega on na „zwiększeniu liczby drzew i łąk kwietnych Opolu, stworzeniu atrakcyjnych ścieżek przyrodniczych, tablic edukacyjnych, a także zwiększeniu liczby miejsc lęgowych dla ptaków (zwłaszcza śpiewających i żywiących się m.in. komarami)”.
Uciążliwy bruk
Czy wzorem ubiegłych lat największą sympatię mieszkańców zdobędzie jedno z zadań związanych z infrastrukturą drogową? Wśród zgłoszonych wniosków jest tu m.in. pomysł przebudowy jezdni wraz z chodnikiem oraz budową i odtworzeniem drogi dla rowerów przy ul. Wodociągowej. Jak argumentuje wnioskodawca, taka inwestycja pozwoli na komfortowe połączenie pieszo-rowerowe dzielnicy Armii Krajowej z centrum miasta. Innym wnioskiem zgłoszonym z myślą o cyklistach jest oświetlenie ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej w kierunku kamionki Bolko, wzdłuż ulicy Marka z Jemielnicy. Brak oświetlenia utrudnia tu poruszanie się rowerem nie tylko w drodze na kąpielisko Bolko, ale i mieszkańców jadących w stronę dzielnic Nowa Wieś Królewska, Groszowice i Grotowice. Aż dwa wnioski złożone do BO dotyczą uciążliwej dla pieszych i rowerzystów kostki brukowej w centrum miasta. Pierwszy mówi stricte o ul. Osmańczyka, drugi proponuje, by w miarę możliwości finansowych ułatwić komunikację również na ul. Koraszewskiego, Sępołowskiej czy fragmencie Ozimskiej (przy pl. Wolności). W tej grupie znalazł się też pomysł budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wrocławskiej od mostu na kanale ulgi do ronda Kuklińskiego (centrum – CH Karolinka).
Muzyka i książki
Wśród zgłoszonych zadań znalazło się też kilka pomysłów związanych z kulturą. Jednym z nich jest pomysł organizacji Dancingu Międzypokoleniowego. Jak pisze wnioskodawczyni: „muzyka dzieli pokolenia, ale może też i je łączyć i pozwolić zrozumieć wartości i postawy, którymi słuchające jej się kierują. Chciałabym, aby muzyka zadziałała jak wyzwalacz, który uaktywni wspomnienia, przeżycia, emocje i będzie zaczątkiem do rozmów międzypokoleniowych”. Inny muzyczny pomysł zgłosiło stowarzyszenie Kulturalne Opole. Animatorzy kultury chcą zakupić sprzęt nagłośnieniowo-oświetleniowy, który trafi do kawiarni społecznej w budynku Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu przy ul. Krakowskiej 32. „Jazzowe piątki, nocne electro, a może kameralny występ songwritera na gitarę i głos? Scena koncertowa stanie się miejscem spotkań z muzyką na żywo bez ram gatunkowych i ograniczeń wiekowych” – piszą autorzy wniosku.
Do BO zgłoszono też zadanie „Zaczytane e-Opole”, polegające na zakupie rocznego abonamentu w kwocie 45 tys. zł w internetowej wypożyczalni książek. Dzięki temu opolanie mogliby bezpłatnie i bez limitów korzystać z dużej bazy literatury w formie cyfrowej.
Wyniki na początku listopada
Przypomnijmy, że głos można oddać tylko na jedno zadanie z grupy zadań ogólnomiejskich i jeden głos na zadanie dzielnicowe. Głosowanie przeprowadzone jest wyłącznie drogą elektroniczną na stronie www.bo.opole.pl. Jak przekonuje ratusz, obsługa platformy jest bardzo prosta, intuicyjna i możliwa z dowolnego komputera i urządzenia mobilnego.
Głosować można do 27 października. Wyniki poznamy do 6 listopada.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS