A A+ A++

Biura podróży i hotele kuszą klientów niższymi cenami w nadziei, że jeśli nie teraz, to za kilkanaście tygodni wyjadą. Na korzyść turystów działają też niższe ceny paliwa.

d4alttm

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata co tydzień przegląda ceny w biurach podróży. Z najnowszej analizy wynika, że średnia cena wycieczki z wylotem między 18 i 24 stycznia 2021 roku (ferie na Mazowszu) spadła wobec poprzedniego tygodnia o 46 złotych. O tyle samo niemal, bo o 44 złote, tydzień wcześniej cena wzrosła – informuje “Rzeczpospolita”.

Najbardziej organizatorzy obniżyli ceny wylotów na Lanzarote, o 137 złotych, i na Cypr – o 135 złotych. Wylot na Maltę jest tańszy średnio o 87 zł.

Tygodniowe podwyżki były natomiast symboliczne i miały miejsce w wypadku Marsa Alam i Dżerby – o 4 i 3 złote.

d4alttm

Rekord zapytań o noclegi. “Polacy są zmęczeni lockdownem”

Porównanie cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim w latach 2020 (10-16 lutego) i 2021 (18-24 stycznia) pokazało, że obecna średnia cena jest niższa od średniej z zeszłego roku o 292 złote.

Jeszcze bardziej spadły ceny wyjazdów do krajów zaliczanych do egzotycznych. Licząc rok do roku w najmniejszym stopniu spadły ceny wycieczek do najmniej odległej Keni i – o 569 złotych. Większy był spadek cen podróży na Dominikanę – o 1406 złotych. A jeszcze większy do odległego Meksyku – o 1993 złote.

d4alttm

Obniżki cen to wynik nie tylko walki o uwagę klientów, lecz też następstwo niższej niż rok temu ceny paliwa. W ostatnim tygodniu wyniosła ona 1,75 zł/litr, co oznaczało spadek o 34,5 procent.

Obniżki mogłyby być większe, gdyby nie słaba pozycja złotówki wobec dolara i euro. Krajowa waluta w ostatnim tygodniu znacząco osłabła i w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych jej kurs był o 4 procent niższy. Wspólny wpływ ceny paliwa i kursu złotego na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale od minus 65 do minus 75 złotych.

d4alttm

Ministerstwo prosi o ograniczanie wyjazdów

Zatem, kto zdecyduje się na wycieczkę, zrobi dobry interes? Ministerstwo Spraw Zagranicznych tonuje nastrój.

– To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne – podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, którego cytuje PAP. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.

Pod koniec ubiegłego tygodnia MSZ zaapelowało o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Resort podkreślił, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“To element paniki, wynika z chaosu”. Schetyna o szpitalu na PGE Narodowym
Następny artykułMo-Bruk chce eksportować paliwo alternatywne na Ukrainę