Po śmierci pracodawcy, gdy trwa postępowanie spadkowe, pracownik nie ma dostępu do dokumentacji pracowniczej. W takim przypadku obowiązki administratora danych powinien przejąć kurator spadku. RPO wystąpił o usunięcie luki prawnej w przepisach o archiwizacji dokumentacji pracowniczej.
Śmierć pracodawcy a dostęp do dokumentacji pracowniczej
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do premiera o usunięcie luki prawnej w przepisach o archiwizacji dokumentacji pracowniczej. Chodzi o sytuację, gdy właściciel zakładu pracy umiera i toczy się postępowanie spadkowe. Pracownik nie ma wówczas dostępu do dokumentacji pracowniczej, gdy to osoba zmarła prowadziła archiwum dokumentów. Obowiązki administratora danych zawartych w dokumentacji powinien w tej sytuacji przejąć kurator spadku.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa
Rzecznik zna sprawę przedsiębiorcy, który prowadził archiwum gromadzące dokumentację pracowniczą. Po jego śmierci zakład został zamknięty i nie prowadzi działalności. Jednocześnie dane, które są przechowywane w archiwum, w szczególności dokumentacja osobowo-płacowa, są niezbędne w postępowaniach wielu osób w celu wykazania przysługujących uprawnień emerytalnych.
Dlatego konieczne jest zapewnienie szybkiego dostępu do zgromadzonych w archiwum danych. Sąd oraz wyznaczony kurator spadku wystąpili do Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych o wydanie decyzji o przekazaniu archiwum do wyznaczonej jednostki, w trybie art 51h ust. 2 ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych wydał decyzję odmawiającą złożenia dokumentacji archiwalnej na odpłatne przechowanie we wskazanym archiwum państwowym. Kurator spadku złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na tę decyzję.
Postępowanie to nie rozwiąże jednak problemu. Zgodnie bowiem z ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, zebrana w tymże archiwum dokumentacja osobowo-płacowa nie mieści się w ustawowej definicji „materiałów archiwalnych” rozumianych jako dokumentacja „mająca znaczenie jako źródło informacji o wartości historycznej o działalności Państwa Polskiego, jego poszczególnych organów i innych państwowych jednostek organizacyjnych oraz o jego stosunkach z innymi państwami, o rozwoju życia społecznego i gospodarczego, o działalności organizacji o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, zawodowym i wyznaniowym, o organizacji i rozwoju nauki, kultury i sztuki, a także o działalności jednostek samorządu terytorialnego i innych samorządowych jednostek organizacyjnych”.
Zobacz również:
Baza danych, której administratorem jest właściciel zakładu pracy
Dlatego dokumentacja ta nie wchodzi do narodowego zasobu archiwalnego. Niemniej zebrane w tymże archiwum dane mogą być postrzegane jako baza danych, której administratorem był właściciel zakładu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS