Polacy chętnie zmieniają wystrój kuchni i właśnie łazienki. Co nas inspiruje, a co inspirowało dawniej? Które style preferują Polacy we wnętrzu kąpielowym?
Łazienka po polsku: kiedyś i dziś
Łazienki w stylu PRL to już na szczęście przeszłość. Kolorystyka i wzory a’la lata 70. wracają, ale w uwspółcześnionej wersji. Po czasie wymuszonych ograniczeń lata 90. były karnawałem wolności. Objawiało się to również w wystroju. We wnętrzach gwałtownie przybywało kolorów. W miarę możliwości inspiracji do urządzania łazienek szukano w „Dynastii” lub „Modzie na sukces”.
Nic dziwnego, że po tym karnawale wzorów i kolorów nastąpił czas spokoju. Wiele wniosła obecność zagranicznych sieci, ich gotowych pomysłów na łazienki i zestawów do zamontowania w domu. Dziś na fali mody na indywidualizm i DYI modne stają się rozwiązania, które można samemu składać i dopasowywać do swoich potrzeb. Youtuberzy podpowiadają, jak wprowadzać nietypowe elementy do pomieszczeń, a Polacy znów chcą urządzać po swojemu.
Inspiracje Polaków w urządzaniu łazienek
W pewnym stopniu to warunki lokalowe kształtują styl polskich łazienek. W ciepłych krajach łazienki są duże i wykończone naturalnymi materiałami. W Polsce dominują bloki i nowe budownictwo, a więc mniejsze metraże i bardziej nowoczesny wystrój.
Z badań wynika, że Polacy najbardziej cenią prostotę i praktyczne rozwiązania. Dodatkowo chętnie wprowadzają elementy drewna.
Który styl wybieramy najchętniej?
Styl skandynawski dominuje raczej wśród młodego i średniego pokolenia Polaków. To przede wszystkim jasne meble i praktyczne, nowoczesne dodatki. Proste motywy można ze sobą dowolnie łączyć, nadając wnętrzu własnego charakteru.
Drugim dominującym stylem jest tradycyjny. Tu też liczyć można zazwyczaj na drewniane wykończenie, proste kształty i stonowaną gamę kolorów. Do łazienek Polacy bardzo chętnie wybierają błękit.
Polska jest dość ważnym producentem płytek łazienkowych, i to rodzime wyroby są wybierane najchętniej. W sklepach nie brak intrygujących wzorów, ale Polacy najchętniej wybierają płytki białe i écru, z delikatnymi dekorami. To ma sens, bo do takich kolorów najłatwiej dobrać dodatki.
Źródło: Coram
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS