A A+ A++

Energetyka jądrowa może odnotować ogromny wzrost produkcji na rynkach wschodzących

16.10.2020r. 15:31


Najnowszy raport IEA stwierdza, że Chiny i Rosja pokazały, iż mogą zbudować reaktory jądrowe w ciągu 5-7 lat. Według raportu Chiny mogą mieć największą flotę reaktorów jądrowych na świecie w 2030 r.


Raport opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energii (International Energy Agency, IEA) zatytułowany “World Energy Outlook 2020” stwierdza, że produkcja energii jądrowej może wzrosnąć o 90 proc. w gospodarkach wschodzących i rozwijających się do 2030 r., jeśli rządy wdrożą politykę czystej energii, a ustanowione programy energii jądrowej zostaną rozszerzone w szczególności w Chinach, Rosji, Indiach i na Bliskim Wschodzie.

Raport, który bada, w jaki sposób reakcja na kryzys Covid-19 może zmienić przyszłość energii, sugeruje, aby w scenariuszu zrównoważonego rozwoju, który przewiduje gwałtowny wzrost polityki i inwestycji w zakresie czystej energii, rządy wzmocniłyby energetykę jądrową, wspierając przedłużenie okresu eksploatacji, rozbudowę nowych konstrukcji o 15 proc. do 2030 r. i napędzanie innowacji, w tym małych reaktorów modułowych.

Ten scenariusz pozwoliłby systemowi energetycznemu na pełne osiągnięcie celów zrównoważonej energii, w tym Porozumienia Paryskiego, dostępu do energii i celów w zakresie jakości powietrza.

Od 40 GW do 140 GW nowych mocy jądrowych można by dodać w latach 2019-30, głównie w Chinach i Rosji, które dowiodły, że mogą zbudować reaktory w ciągu pięciu do siedmiu lat.

Dzięki 49 działającym reaktorom jądrowym i 11 w budowie Chiny mogą mieć największą flotę reaktorów jądrowych na świecie w 2030 r., wyprzedzając Stany Zjednoczone. Z kolei produkcja w gospodarkach rozwiniętych ma spaść o 10 proc. od 2019 do 2030 r.

W innym scenariuszu, który zakłada stopniowe opanowanie Covid-19 w 2021 r., a światowa gospodarka powróci do poziomu sprzed kryzysu, średnio ponad 50 mld dolarów jest inwestowanych w energię jądrową rocznie w ciągu następnej dekady w nowe projekty na dużą skalę i rozpoczęcie wdrażania SMR, co stanowi wzrost w porównaniu z poziomem wydatków z ostatniej dekady.

Scenariusz ten wymaga również zwiększenia liczby nowych projektów rozpoczynających się w ciągu najbliższych kilku lat po wyraźnym spowolnieniu w ostatnich latach. Pokazuje, że inwestycje w odnawialne źródła energii i energię jądrową mogą osiągnąć poziom sprzed kryzysu w 2021 r., a następnie stopniowo wzrosnąć do ponad 420 mld dolarów do 2030 r.

Z raportu wynika, że globalne osiągnięcie zera emisji netto do 2050 r. będzie wymagało szeregu dramatycznych dodatkowych działań w ciągu najbliższych 10 lat, w tym innowacji w szerokim zakresie technologii, od elektrolizerów wodoru po SMR. “Żadna część gospodarki energetycznej nie może pozostawać w tyle, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek inna część była w stanie poruszać się w jeszcze szybszym tempie, aby nadrobić różnicę”.

Według raportu energia jądrowa zapewnia ok.10 proc. światowego zaopatrzenia w energię elektryczną i jest drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnym po hydroenergetyce.

Z operacyjnego punktu widzenia reaktory jądrowe działały dobrze podczas blokad, zapewniając ważne źródło elastyczności na wielu rynkach energii. Jednak w gospodarkach rozwiniętych 12 reaktorów zostało zamkniętych w drugiej połowie 2019 r. i pierwszej połowie 2020 r., a rozpoczęto budowę tylko jednego.

Chiny są jednym z nielicznych regionów, które są na dobrej drodze do wzrostu rok do roku produkcji energii jądrowej w 2020 r., głównie z powodu całorocznej eksploatacji dwóch dużych reaktorów, która rozpoczęła się w czerwcu 2019 r., a także produkcji kolejnego reaktora, który rozpoczął pracę w sierpniu 2020 r.

W gospodarkach rozwiniętych, w których energia jądrowa pozostaje największym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej, wiele elektrowni jądrowych zbliża się do końca swojego projektowego okresu eksploatacji. Wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych jest znacznie tańsze niż budowa nowych obiektów i ogólnie jest konkurencyjne cenowo w stosunku do innych źródeł energii elektrycznej o niskiej emisji, w tym energii wiatrowej i słonecznej.

Raport mówi, że energetyka jądrowa nadal się rozwija po ukończeniu pierwszych reaktorów EPR i AP1000 w Chinach w 2018 r., a pierwszy reaktor Hualong-1 ma rozpocząć działalność w Chinach do końca 2020 r.

W całym sektorze energetycznym pandemia Covid-19 spowodowała więcej zakłóceń niż jakiekolwiek inne wydarzenie w najnowszej historii, pozostawiając skutki, które będą odczuwalne przez wiele lat. “Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy dzisiejszy kryzys stanowi przeszkodę dla wysiłków na rzecz stworzenia bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego systemu energetycznego, czy też będzie katalizatorem przyspieszającym tempo zmian” – podsumowuje raport. “Pandemia jest daleka od zakończenia, pozostaje wiele niewiadomych, a kluczowe decyzje dotyczące polityki energetycznej nie zostały jeszcze podjęte”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMetropolita przemyski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach
Następny artykułW Ostrowie skradziono samochód. Widziałeś go?