Zaczął się sezon grzewczy. Pracodawcy są odpowiedzialni za zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy.
Temperatura w miejscu pracy, a dokładnie jej wysokość zależy od rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy. Zbyt niska temperatura może mieć negatywny wpływ na wydajność pracy pracownika, jego koncentrację, prowadzić do częstych przeziębień i w konsekwencji zwolnień lekarskich.
Jaka temperatura w miejscy pracy jest odpowiednia?
Wysokość temperatury w miejscu pracy określono w rozporządzeniu z 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 169, poz. 1650).
CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna – Polacy chcą uregulowania zasad zdalnej pracy
W pomieszczeniach pracy temperatura nie może być niższa niż 14°C (np. w halach produkcyjnych), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach biurowych i w miejscach gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna temperatura nie może być niższa niż 18°C.
CZYTAJ TEŻ: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odmowa przyjścia do pracy
Jeżeli pracodawca, ze względów technologicznych nie może zapewnić przewidzianej przepisami BHP temperatury, powinien udostępnić pracownikom odpowiednią odzież, posiłki regeneracyjne i przerwy od pracy. Posiłki regeneracyjne przysługują m.in. pracownikom którzy wykonują pracę fizyczną powodującą w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1 500 kcal u mężczyzn i powyżej 1 000 kcal u kobiet.
- wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C,
- wykonującym pracę na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).
Jaka temperatura w miejscu pracy na zewnątrz?
W przypadku pracy na zewnątrz obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom pomieszczenia, które będzie pełnić dla nich funkcje schronienia przed opadami atmosferycznymi i miejsca gdzie będą mogli się ogrzać, zmienić odzież i zjeść ciepłe posiłki. W pomieszczeniu takim powinno być co najmniej 16°C.
CZYTAJ TEŻ: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: kwarantanna
Ponadto, pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Jednocześni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS