Podlegający miastu Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza na Wyczerpach budowano w latach 1997-2000 z myślą przede wszystkim o osobach z problemami psychicznymi. Pierwsi pensjonariusze wprowadzili się tu w 2000 r. Inwestycja, finansowana kolejno przez wojewodów częstochowskiego i śląskiego oraz ministerstwo pracy i częstochowski urząd miasta, pochłonęła 15 mln zł. W budynku są dwu- i trzyosobowe pokoje z łazienkami, gabinety rehabilitacyjne, kaplica, biblioteka, kawiarenka. Łącznie może tu zamieszkać ok. 200 osób.
Od 9 marca ze względu na zagrożenie koronawirusem dyrekcja placówki wprowadziła zakaz odwiedzin i wyjść mieszkańców poza DPS oraz ograniczyła zajęcia zbiorowe.
DPS na Wyczerpach długo opierał się pandemii, ale teraz musi walczyć z koronawirusem. Po ujawnieniu zakażenia przez osobę z personelu, wszyscy – zarówno mieszkańcy, jak i załoga placówki zostali poddani testom. Przeprowadzono 300 wymazów, które – jak do tej pory – wynik dodatni wykazały u 21 mieszkanek i mieszkańców i 6 pracownic DPS. W czwartek, 15 października Wojewódzka Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach poinformowała o zgonie 81-letniej mieszkanki Częstochowy. Według naszych informacji zmarła na COVID-19 i choroby współtowarzyszące była właśnie podopieczną DPS-u przy Kontkiewicza w Częstochowie.
Będą darmowe testy dla personelu domów pomocy
Zarząd Województwa Śląskiego podjął inicjatywę skierowaną do pracowników systemu pomocy i integracji społecznej. Na ten cel pozyskane zostały środki z funduszy europejskich.
– Stale analizujemy sytuację, dostrzegając, iż w tym trudnym czasie niezbędne jest przetestowanie na obecność COVID-19 pracowników systemu pomocy społecznej, bo przecież to oni dostarczają szereg usług społecznych na rzecz mieszkańców województwa śląskiego – informuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach projektu „Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin” przewiduje wykonanie 4500 testów na obecność COVID-19 wśród pracowników pomocy społecznej. – W ciągu najbliższych dni kierownicy ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, schronisk dla bezdomnych i innych instytucji pomocowych mogą zgłaszać potrzeby w zakresie testowania do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego – doprecyzowuje Izabela Domogała, członek zarządu województwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS