Białystok będzie w czerwonej strefie, bowiem liczba zakażonych koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni tu wyraźnie wzrosła.
Podlaska stolica dołączy do stref czerwonych, jakim od blisko tygodnia jest już m.in. powiat białostocki (ziemski), który stanowi aż 15 gmin (poza Białymstokiem) i jest największym powiatem w Polsce. Od minionej soboty w Podlaskiem czerwonymi strefami są też objęte powiat zambrowski i miasto Suwałki. Teraz będzie ich więcej.
Białystok, koronawirus, obostrzenia w strefie czerwonej Fot. Ministerstwo Zdrowia
Zgodnie z czwartkową zapowiedzią premiera Matusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od soboty czerwonymi strefami objęte będą kolejne 152 powiaty w całej Polsce. W Podlaskiem oprócz Białegostoku, również powiaty bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki.
– Jest to droga zdroworozsądkowa, która zakłada szereg obostrzeń – wspominał premier, informując, że przynajmniej na razie w Polsce nie będzie całkowitego lockdownu. – Podstawowe zalecenie „zostań w domu” powinno z nami zostać.
Apelował też, by wszyscy ludzie starsi zostali w domu.
Koronawirus. Strefa żółta, strefa czerwona
W strefie żółtej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie się odbywało w trybie hybrydowym, w podstawówkach pozostaje bez zmian. Działalność gastronomiczna w godz. 6-21 (w innych godzinach wydawanie posiłków tylko na wynos). W publicznych środkach transportu może być zajętych tylko 50 proc. siedzących. Zgromadzenia i imprezy ograniczone do 25 osób (od 19 października) bez możliwości zabawy tanecznej. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność aquaparków, basenów i siłowni. Podczas uroczystości religijnych maksymalnie 1 osoba na 4 mkw. W wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 25 proc. dostępnej liczby publiczności.
W strefie czerwonej nauczanie zdalne na uczelniach wyższych i w szkołach ponadpodstawowych, w podstawówkach bez zmian. Ograniczenie klientów w sklepach do 5 osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych tj. wesel (od 19 października); zgromadzenia nie mogą być większe niż 10 osób. Podczas uroczystości religijnych maksymalnie 1 osoba na 7 mkw. Transport publiczny jak w strefie żółtej. W wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 25 proc. dostępnej liczby publiczności.
Koronawirus. W oczekiwaniu na badanie. Kolejka prycha, żona pracuje, a wirus rotuje…
Białystok, koronawirus, obostrzenia w strefie żółtej Fot. KPRM
Białystok. Najgroźniej w szpitalach
Zgodnie z przyjętymi przez resort zdrowia wskaźnikami lista powiatów, jakie znajdują się w strefie żółtej lub czerwonej, jest tworzona na podstawie liczby zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Jeśli przekroczy on w ciągu 14 dni 12, powiat jest obejmowany kolorem czerwonym, z kolei gdy wskaźnik wynosi od 6 do 12 wprowadzany jest kolor żółty. Liczba z ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców w Białymstoku z danych na środę (14 października) wynosiła ponad 14.
Już w środę (14 października) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przyznał w rozmowie z „Wyborczą”, że administracja podlaskiej stolicy jest organizacyjnie przygotowana, aby znaleźć się w czerwonej strefie. Zaznaczył:
– Z wyliczeń, jakie mamy, Białystok powinien znaleźć się strefie czerwonej, chyba że zostaną podniesione te wskaźniki. Wcześniej jednak o tym nie jesteśmy informowani. Generalnie różnice między żółtą i czerwoną strefą nie są aż tak znaczące, jeśli chodzi o wymagania co do społecznych zachowań. Mogą na tym ucierpieć głównie przedsiębiorcy.
Dodał: – Generalnie różnice między żółtą i czerwoną strefą nie są aż tak znaczące, jeśli chodzi o wymagania co do społecznych zachowań. Mogą na tym ucierpieć głównie przedsiębiorcy.
Ocenił sytuację epidemiologiczną w Białymstoku: – Najgroźniejsza sytuacja jest w szpitalach w związku z ogniskami, jakie tam wybuchają. Brakuje rąk do pracy. Nie ma skutecznej rządowej strategii, jeśli chodzi o walkę koronawirusem. Oczekujemy od rządu jako samorządowcy odpowiedniej takiej strategii z zapewnieniem sił i środków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS