– Od lat lat jedno pozostaje stałe na rynkach kapitałowych – zmienność. Nie ma czegoś takiego jak beznadziejna bessa czy bezwarunkowa hossa – mówi w rozmowie z „Forbesem” Ludwik Sobolewski, były prezes GPW, partner Qualia AdVisory. – Obecny czas niczym fundamentalnie się nie wyróżnia. Może tylko tym, że przekonaliśmy się poprzez normalne, zwyczajne, codzienne doświadczenie, ze czarne łabędzie naprawdę się pojawiają – dodaje.
– Dzisiaj w branży technologicznej mamy wiele spółek zwanych popularnie unicornami, które nie generują zysku, a czasami mają nawet bardzo marny cash-flow, tym niemniej ich kapitalizacja sięga dziesiątek miliardów dolarów, a w akcjonariacie znajdziemy największe fundusze inwestycyjne – zwraca uwagę były szef GPW. Dlaczego tak się dzieje? – Bo ci inwestorzy uważają, że te spółki dobrze prognozują model przyszłości i odzwierciedlają to w swoich modelach biznesowych, a wskutek tego ich wycena będzie rosła, z już obecnie kosmicznych poziomów – odpowiada.
Czy giełda wciąż jest dobrym miejscem na pozyskiwanie kapitału przez firmy? A może lepszym rozwiązaniem są np. fundusze venture capital? – Nie ma sprzeczności między finansowaniem przez oferty giełdowe i przez fundusze. Zresztą te drogi często się krzyżują lub następują po sobie – podkreśla Cezary Andrzejczyk, partner Qualia AdVisory.
Sporo się mówi na temat „zwycięzców” pandemii. Pojawia się zatem naturalne pytanie, czy z góry skreślać jakieś konkretne sektory gospodarki? – Nie ma takiego sektora gospodarki, w którym nie można znaleźć biznesów, które już są lub mogą się stać prawdziwymi perłami. A generalizowania trzeba unikać, bo wtedy tych pereł nie da się dostrzec – zauważa Sobolewski.
Kim jest Ludwik Sobolewski?
Ludwik Sobolewski od września ubiegłego roku jest związany z największą w naszym regionie Europy platformą crowdinvestingu Beesfund. W ciągu ośmiu lat korzystający z niej emitenci pozyskali 50 milionów złotych. Na marginesie warto zaznaczyć, że już niedługo może być łatwiej pozyskać dodatkowe środki, biorąc pod uwagę planowaną zmianę unijnych regulacji dotyczą … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS