A A+ A++

Opolscy seniorzy coraz częściej deklarują chęć otrzymywania emerytur i rent na rachunki bankowe. Aż 79 proc. świadczeniobiorców opolskich placówek ZUS woli dostawać pieniądze na konto niż na rękę od listonosza.  

Nowoczesny jak emeryt

ZUS wypłaca pieniądze na dwa sposoby, w zależności od tego jaką opcję wybierzesz, gdy składasz wniosek o emeryturę, emeryturę pomostową czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może to być przelew na konto w banku lub wizyta listonosza czyli gotówka do rąk własnych.

– W województwie opolskim jak też w całym kraju od kilku lat coraz bardziej preferowaną formą otrzymywania emerytur są przelewy bankowe. W 2008 roku do odbiorców w regionie kierowaliśmy przez operatora pocztowego 84 tysiące przekazów pieniężnych, w 2018 roku niecałe 48 tysięcy, a obecnie niecałe 44 tysiące. Tylko w porównaniu
z poprzednim rokiem liczba osób, którym pieniądze dostarcza listonosz zmalała wyraźnie, bo o prawie 1700 osób. Natomiast aż 166,8 tysięcy klientów dostaje co miesiąc swoje pieniądze na konta bankowe. To z kolei, aż o 4,5 tysiąca więcej klientów niż jesienią ubiegłego roku i aż o 28,5 tysięcy więcej niż w 2016 roku – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy w opolskim ZUS.

Jeszcze dziesięć lat temu w skali kraju liczba korzystających z usług poczty i usług banków była równa. Teraz preferencje klientów ZUS mogą jeszcze bardziej kierować się w stronę ubankowienia. Sprzyjać temu będą coraz powszechniejsze obostrzenia związane z minimalizowaniem kontaktu fizycznego w czasie stanu epidemicznego. Ponadto klienci ZUS są coraz młodsi i chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania. Nie bez znaczenia są też przepisy kodeksu pracy, które zakładają, że pracodawca przekazuje wynagrodzenie za pracę przelewem na wskazany przez zatrudnionego rachunek bankowy. Stąd przelewy na konta bankowe są obecnie formą domyślną. Najczęściej więc po zakończeniu aktywności zawodowej przyszły świadczeniobiorca ZUS podaje we wniosku numer rachunku bankowego.

Miasto w banku, na wsi listonosz

– Pod względem korzystania z możliwości przelewania emerytury na konto, opolscy seniorzy są w ścisłej krajowej czołówce. Obecnie w Polsce na stu emerytów i rencistów aż 73 podało w ZUS swój rachunek bankowy. W naszym regionie na stu seniorów, ubankowionych jest 79. Emeryci słusznie zauważają, że pieniądze odbierane w formie gotówki to większa pokusa dla oszustów i naciągaczy. Podkreślają, że korzystanie z przelewów jest wygodne
i bezpieczne – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Przelewy bankowe najczęściej wybierają mieszkańcy północnej, północno-zachodniej Polski oraz większych miast. Ludzie starsi, samotni i mieszkający na wsi wypatrują listonosza. Swój wybór uzasadniają obawą przed Internetem lub brakiem umiejętności obsługi komputera. Taka forma jest ciągle popularna w południowo-wschodniej Polsce.

Każdy klient ZUS samodzielnie wybiera formę comiesięcznego odbioru pieniędzy na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. Podaje wówczas polski adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania bądź do korespondencji i wpisuje rachunek bankowy w Polsce. Czy już w trakcie pobierania emerytury bądź renty można zmienić zdanie i na przykład wskazać konto bankowe zamiast operatora pocztowego? Nie ma problemu ze zmianą formy pobierania świadczenia, tak samo jak nie ma przeszkód by zmienić numer rachunku bankowego. Można to zrobić wypełniając Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (formularz ZUS EZP). Jednak ZUS zmieni też numer konta jeśli dostarczysz zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoda święcona czy spirytus?
Następny artykułWielkie święto bibliotek i czytelników