Kiedy za Atlantykiem na dobre rozpętał się koszmar II wojny światowej, wybory prezydenckie w USA w 1940 roku wygrywa Charles A. Lindbergh – bohaterski lotnik i zaciekły zwolennik izolacjonizmu. Nowy przywódca nawiązuje serdeczne stosunki z Adolfem Hitlerem. Jego rząd z dnia na dzień wciela w życie mordercze pomysły rodem z faszystowskich Niemiec – głównie dotyczące tzw. kwestii żydowskiej. Dla dorastającego w Newark chłopca, wybory z 1940 roku to moment, w którym pęka jego świat. Lindbergh – alternatywa wobec wybranego w rzeczywistości Franklina Delano Roosevelta – uosabia lęk przed stopniową utratą tego, co najbliższe: bezpiecznego miejsca na ziemi, matki, ojca, starszego brata. Wkrótce po wybraniu nowego prezydenta, rozpoczynają się prześladowania, które stopniowo nabierają na sile i odbierają godność zamieszkującym Stany Zjednoczone Żydom. Rodzina Levin mieszkająca na wschodnim wybrzeżu musi zmierzyć się z nową rzeczywistością, w której faszyzm wdziera się we wszystkie dziedziny życia.
– Philip Roth, który jest jednym z największych amerykańskich pisarzy, jest przede wszystkim znany jako autor historii, które głęboko poruszają czytelnika, bo traktują o kondycji człowieka – podkreśla producent David Simon, któremu udało się spotkać z Rothem przed jego śmiercią w 2018 roku, aby omówić założenia projektu. – „Spisek…” jest zupełnie inną powieścią – to poruszający traktat polityczny o Ameryce, która nieoczekiwanie zwraca się w stronę totalitaryzmu i nietolerancji. Tę proroczą książkę wydano w 2004 roku. Roth ostrzegał nas, jak może potoczyć się nasza historia i mam wrażenie, że dobrze przewidział rozwój przyszłych wydarzeń – dodaje.
„Spisek przeciwko Ameryce” oparty na powieści Philipa Rotha to wnikliwy portret rodzącej się dyktatury, która powoli wkracza we wszystkie sfery życia mieszkańców, zamknięty w sześciu godzinnych odcinkach. Reżyser Thomas Schlamme („House of cards”, „Ostry dyżur”) nadał historii nutę uniwersalności, która pozwala widzowi zastanowić się, jak niewiele potrzeba, aby wśród współczesnych mieszkańców powstali bohaterowie tacy, jakich widzimy w serialu – prześladowcy i ofiary. W rolach głównych wystąpili Winona Ryder („Przerwana lekcja muzyki”, „Edward Nożycoręki”), Zoe Kazan („Kroniki Times Square”, „Droga do szczęścia”), John Turturro („Big Lebowski”, „Barton Fink”), Morgan Spector („Mgła”, „Ostatni władca wiatru”) i Anthony Boyle („Tolkien”, „Zaginione miasto Z”). Za scenariusz miniserialu odpowiadają David Simon i Ed Burns (seriale HBO „Prawo ulicy” oraz „Generation Kill: Czas wojny”), którzy są także producentami wykonawczymi. Pozostałymi producentami są: Joe Roth, Nina Noble, Megan Ellison, Sue Naegle, Susan Goldberg, Jeff Kirschenbaum i Philip Roth, a także Dennis Stratton.
DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS