Zajęcia robotyki dla uczniów z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Cele placówki Centrum Autyzmu
Zajęcia robotyki dla uczniów upośledzonych mają na celu:
- Rozbudzanie zainteresowań programowaniem,
- Kształtowanie postaw społecznych w zakresie:
– planowania swoich działań, tak aby osiągnąć sukces
– organizacji pracy własnej i pracy w grupie,
– komunikowania się i zdobywania informacji,
- Kształtowanie wyobraźni, sprawności manualnej i cierpliwości
- Rozwijanie umiejętności czytania obrazkowej instrukcji budowy robota
- Zdobycie umiejętności zaprogramowania prostych czynności robota
- Zrozumienie zależności między zaprogramowaniem działań a czynnościami robota
- Stosowanie nowoczesnych technologii: zestawy klocków do budowy robotów, komputery.
Sposób organizacji zajęć:
Zajęcia będą się odbywały w sposób zdalny (prowadzący kontaktuje się z uczestnikami poprzez komunikator internetowy z wykorzystaniem kamery internetowej).
10 uczestników zajęć pracuje w parach. Każda para będzie miała do dyspozycji robota DOC do nauki programowania, zestaw klocków WeDo 2.0 do budowy robota i komputer z oprogramowaniem. Odbędą się 4 warsztaty trwające 90 do 120 minut. Podczas pierwszych zajęć uczniowie uczą się sterować robotem DOC. Na kolejnych budują i programują roboty z wykorzystaniem klocków Lego WeDo 2.0. Na każdych zajęciach powstanie inny robot.
Podczas pierwszych zajęć uczniowie uczą się kodować rysunki umieszczone na kratownicy, rozszyfrowują i szyfrują słowa, rozwiązują labirynty i kodują za pomocą strzałek drogę wyjścia z labiryntów, a następnie uczą się sterować robotem DOC, tak by dotarł do celu. Analizują i przewidują kolejne kroki.
Na kolejnych trzech zajęciach budują i uczą się programować roboty z klocków Lego WeDo 2.0. Poznają podstawowe elementy elektroniczne z zestawu oraz podstawowe bloczki programowania ruchu, dźwięków, kolorów. Poznają zastosowanie czujnika odległości.
Przewidywane efekty:
Uczniowie zdobędą podstawową wiedzę z zakresu kodowania, robotyki i programowania, nauczą się budować roboty według instrukcji. Zdobędą umiejętność współdziałania w zespole. Odczują dumę z własnych poczynań. Widząc efekty swojej pracy, podniosą swoją samoocenę.
Organizatorzy Meet and Code
Organizatorami inicjatywy Meet and Code są firma SAP, organizacja Haus des Stiftens gGmbH oraz krajowi partnerzy sieci TechSoup Europe. W 2020 roku, Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Wspólnoty (BMI) dołączyło do projektu w ramach prezydencji EU, skupiając swój patronat nad innymi krajami europejskimi. SAP oraz BMI ą sponsorami inicjatywy oraz oferują różne zasoby skierowane do organizacji pozarządowych. Organizacja Haus des Stiftens gGmbH odpowiada za inicjatywę, wybór wydarzeń w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii, jak również ogólne zarządzanie oraz koordynację środków w poszczególnych krajach. Sieć TechSoup Europe i jej partnerzy odpowiedzialni są za koordynację inicjatywy oraz selekcję wydarzeń w poszczególnych krajach. Meet and Code zostało opracowane wspólnie przez Haus des Stiftens oraz firmę SAP.
Haus des Stiftens, niemiecka organizacja charytatywna, prowadzi portal informatyczny Stifter-helfen w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, który zapewnia organizacjom non-profit w tych krajach dotacje na produkty i specjalne oferty od dobrze znanych firm IT, jak również wiedzę z zakresu nowych technologii. W Niemczech portal powstał w roku 2008, w Austrii w 2012, a w Szwajcarii w 2013.
TechSoup Europe jest częścią globalnej sieci TechSoup. Wspólnie z 24 organizacjami partnerskimi reprezentującymi wiele różnych obszarów, takich jak budowanie potencjału organizacji, zaangażowanie obywatelskie, innowacje społeczne, czy integracja cyfrowa, pomaga ponad 400,000 organizacji non-profit w 48 krajach europejskich zbudować swój potencjał. Sieć wyposaża organizacje społeczne w rozwiązania IT i zapewnia dostęp do wiedzy i usług, dzięki którym wykorzystują one możliwości technologii i mogą skupić się na wypełnianiu swojej misji.
Cel organizatora
Inicjatywa Meet and Code ma na celu wprowadzenie dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 24 lat w świat technologii oraz programowania. Zorganizowane wydarzenia pokażą młodym ludziom, jak dobrą zabawą może być programowanie oraz jak za pomocą kodowania realizować swoje pomysły. Uczestnicy wydarzeń poznają działanie technologii oraz wpływ IT na ich codzienne życie, a poprzez odkrywanie szerokiego wachlarza rozwiązań technologicznych, tematów związanych z cyfryzacją oraz kreatywnego kodowania będą motywowani i zachęcani do rozwijania kompetencji cyfrowych niezbędnych w dzisiejszym świecie.
Idea
Europejski Tydzień Kodowania (ang. Code Week) odbędzie się między 10 a 25 października. Idea Tygodnia Kodowania została opracowana przez Young Advisors, grupę doradczą Neelie Kroes, byłą Komisarz UE ds. Agendy Cyfrowej i jest wspierana przez Komisję Europejską. W ramach inicjatywy Meet and Code przewidywane jest dofinansowanie do kwoty 500 € na jedno wydarzenie promujące programowanie lub nowe technologie i zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS