Religijnie sankcjonowane wyprawy zbrojne, w których cel uświęcał środki. Tak z jednej, jak i z drugiej strony barykady. Jak wyglądała jednak historia krucjat widziana oczami wszystkich stron świętej wojny? Na to pytanie odpowiada nam Dan Jones, autor „Krzyżowców”.
„Krzyżowcy. Epicka historia wojen o ziemię świętą” to wyjątkowe, bo niezwykłe panoramiczne spojrzenie na jeden z najbardziej krwawych okresów w dziejach średniowiecza. Zajęcie Jerozolimy przez wojska chrześcijańskie w roku 1099 było właściwą iskierką do wzniecenia pożaru – wojennej pożogi, a mówiąc dosłowniej – bezkompromisowego konfliktu zbrojny, który odcisnął się na mapie ówczesnego świata. W bardzo różnych aspektach, o czym przekonuje nas Dan Jones, brytyjski dziennikarz i historyk, autor bestsellerowej książki „Templariusze. Rozkwit i upadek zakonu świętych wojowników”.
Historię wypraw krzyżowych datuje się od 1095 roku, a więc od synodu w Clermont, szczególnego zebrania duchowieństwa i władz świeckich przez papieża Urbana II w 1095 roku, aż do zdobycia Akki przez mameluków pod dowództwem sułtana Al-Aszraf Chalila, które dokonało się w maju 1291 roku. Wszystko, co działo się pomiędzy przypomina niezwykle wytworną mozaikę, w której religia łączy się z polityką, wyrachowanie z poczuciem utraconego honoru, a mistyka z brutalnością. Na to wszystko uwrażliwia nas brytyjski autor.
Dan Jones potrafi coś jeszcze. Snuć opowieść – rekonstruować historię, która zabarwiona jest żywymi emocjami, niekiedy bardzo jaskrawymi, w której bohaterowie muszą faktycznie konfrontować się przed tym, co ostateczne. Śmiercią. Choć nie tylko. Utratą dobrego imienia, pozycji, sojuszy, dobytku, rodziny – symbolicznych świętości, na których zbudowane jest ziemskie życie. „Celowo dobrałem bardzo różnorodne osoby: mężczyzn i kobiety, chrześcijan wschodnich i zachodnich, sunnitów i szyitów, Arabów, Żydów, Turków, Kurdów, Syryjczyków, Egipcjan, Berberów i Mongołów” tłumaczy nam autor, który w chronologiczny sposób odmalował złożony i bardzo kompletny obraz wojen krzyżowych.
Książką jest z jednej strony trzymającą w napięciu historią uczestników krucjat, dzięki czemu mamy możliwość uczestniczyć niejako na pierwszej linii frontu. Ale jest też w tym tytule zapis prądów myślowych, filozofii, politycznych układów, które ostatecznie wpłynęły na rozpoczęcie krucjat.
„Krzyżowcy. Epicka historia wojen o ziemię świętą” to panoramiczny i pluralistyczny, podkreślający różnorodność, przekaz, po który powinni sięgnąć nie tylko wszyscy entuzjaści tajemnic mroków średniowiecza i militariów, ale też pasjonujących, choć niełatwych rozdziałów zbrojnej historii świata. Politycznych intryg, źle pojmowanej religii, szarad i spisków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS