A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Ostatnio pojawia się coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców w sprawie dzików, pojawiających się na terenach zabudowanych. Przez wiele lat Miasto na różne sposoby wspomagało działania kół łowieckich, odpowiedzialnych za populację dzikich zwierząt. Od 2015 roku prezydent Jaworzna wydaje decyzje o odstrzale redukcyjnym, który będzie przeprowadzony również w tym roku!

Należy podkreślić, że nie jest to metoda regulacji populacji dzików (to zadanie kół łowieckich), tylko reakcja na liczne zgłoszenia mieszkańców i działania mające zapewnić bezpieczeństwo jaworznian i ich mienia. Odstrzały prowadzone są przez specjalistyczną firmę zewnętrzną, wyłącznie w warunkach zapewniających bezpieczeństwo osób trzecich, a teren wokół zabezpieczą policjanci, strażacy i strażnicy miejscy.

Jeśli któryś z mieszkańców znajdzie się w bezpośrednim zasięgu działań musi bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez służby mundurowe zabezpieczające miejsce akcji.

W tej chwili nie możemy podać dokładnego miejsca ani czasu odstrzału, akcję rozpoczynamy w trybie natychmiastowym po wpłynięciu zgłoszenia od mieszkańca.

Jednocześnie przypominamy podstawowe zasady, które mogą pomóc w uniknięciu nieproszonych wizyt dzików pod naszymi domami:

– pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierząt,
– przebywając w lasach powinno się zachować ciszę nie należy spuszczać psów ze smyczy w kompleksach leśnych, bo mogą prowokować agresywne zachowania dzikich zwierząt,
– pamiętajmy, że same dziki nie powinny stanowić poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, pod warunkiem, że zachowane zostaną podstawowe środki ostrożności.

 
W przypadku spotkania dzika powinno się:

– pozostawić zwierzę w spokoju,
– obserwować go jedynie z oddali,
– nie wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów i nie próbować przepędzać.
Wtedy zwierzę nie będzie dla nas niebezpieczne. Tylko w sytuacji zagrożenia, wystraszone zwierzę, zwłaszcza locha z młodymi lub ranny osobnik, może zaatakować człowieka.
Jeśli któryś z mieszkańców zauważy dziki bardzo blisko zabudowań, może informować o tym służby zajmujące się bezpieczeństwem na terenie miasta: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejską lub Policję.

Telefony alarmowe:

PCZK – 32 6181 890
Straż Miejska – 986, 32 6181 618
Policja – 997

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNissan RE-LEAF na ratunek, gdy zabraknie prądu. Energii dostarczy na 6 dni
Następny artykuł[Akt Prawny] w sprawie utworzenia mieszkania chronionego oraz określenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu chronionym