A A+ A++

Aleš Loprais, Khalid Alkendi i Petr Pokora przygotowują się do Rajdu Dakar. Zespół mający siedzibę we Frenštácie pod Radhoštěm, w kraju morawsko-śląskim, ponownie wystawi Pragę V4S DKR, napędzaną niemal 1000-konnym silnikiem Iveco.

Dla Aleša, którego wujek Karel Loprais sześć razy wygrał Dakar, będzie to 15 start w supermaratonie. Trzeci w edycji 2007, zwycięzca dziewięciu etapów, kierowca z Ołomuńca w styczniu doprowadził nową Pragę do mety na 7 miejscu.

– Wierzę, że Dakar pojedzie, choć oczywiście słychać również sceptyczne głosy – mówi Aleš Loprais. – Mnie osobiście przekonał Tour de France, również organizowany przez ASO. To trudniejsza impreza do przeprowadzenia w czasie pandemii, ponieważ trasa prowadzi przez europejski kraj. Z moich kontaktów w świecie arabskim wiem, że Dakar zbliża się wielkimi krokami i rajd ma wsparcie na najwyższym szczeblu.

Organizatorzy przygotowali się na zaistniałą sytuację. Myśleli z wyprzedzeniem, dlatego kolejny rok zawęził się do jednego kraju, choć zainteresowanie wykazały Emiraty i Jordania. Szczerze mówiąc, Dakar nie może być teraz w lepszym miejscu. Nie odbyłby się, gdyby pozostał w Ameryce Południowej, a wytyczenie trasy w Afryce bez Maroka jest prawie niemożliwe.

Nie licząc krótkich przejażdżek na terenie firmy, w Polsce zrobiliśmy pierwsze prawdziwe testy po tegorocznym Dakarze. Przebiegły pozytywnie – nie było żadnych większych problemów. Poprawiliśmy amortyzację podwozia i kabiny, mapowanie skrzyni biegów. W drugiej sesji wypróbowaliśmy różne warianty turbosprężarek. Ostatnie europejskie testy zaplanowaliśmy w Hodonínie. Jednego dnia będziemy jeździć Pragą, drugiego Tatrą Jamal. Potem obydwa samochody zostaną przewiezione do Emiratów, gdzie chcemy sprawdzić cały zestaw nowości.

Fot. facebook.com/AlesLopraisDakarLive

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRynek wtórny mieszkań wrócił do stanu sprzed pandemii. Ruch jak kiedyś, ale ceny stanęły
Następny artykułFragment książki „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”