A A+ A++
  • Każdy kraj ma coś na sumieniu, ale w sprawozdaniu Komisji podkreślono ogromne różnice w standardach i praktykach pomiędzy poszczególnymi członkami Wspólnoty
  • Polska jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę zastrzeżeń wskazanych w raporcie – jest ich w sumie 30, w tym dwa “poważne”
  • Wskazano na brak odpowiednich działań antykorupcyjnych i ataki na dziennikarzy w Bułgarii
  • W Chorwacji, Malcie, Rumunii i Słowacji stwierdzono postęp, choć “powolny” w wychodzeniu z “długotrwałych problemów”
  • Nawet wśród “prymusów” z Europy Zachodniej znalazły się zastrzeżenia, jak na przykład finansowanie partii politycznych w Danii czy zaniedbania w ściganiu korupcji w Luksemburgu

Artykuł w oryginale na stronie POLITICO.eu

Raport Komisji podkreśla ogromne różnice w standardach i praktyce w poszczególnych państwach UE, ale okazuje się, że wszyscy jesteśmy grzesznikami. Takie w gruncie rzeczy jest przesłanie Komisji Europejskiej, która w środę przedstawiła swoje pierwsze w historii sprawozdanie na temat praworządności.

Raport jest częścią działań mających na celu pokazanie, że jeśli chodzi o monitorowanie standardów demokratycznych, to Komisja obserwuje wszystkie 27 państw członkowskich UE, a nie tylko kilku wichrzycieli ze Wschodu.

Jednak na kilkuset stronach ocen dotyczących niezawisłości sądów, wolności mediów, działań antykorupcyjnych oraz zasad kontroli władzy, w sprawozdaniu Komisji nieuchronnie podkreślono ogromne różnice w standardach i praktykach pomiędzy poszczególnymi członkami Wspólnoty.

I choć Komisja unikała oceniania lub klasyfikowania wyników państw członkowskich, oceny te pokazują, że można je zasadniczo podzielić na pięć kategorii:

Rządy autorytarne: Polska i Węgry

Warszawa i Budapeszt od lat prowadzą spory z Brukselą na temat tego, co krytycy wprost nazywają odchodzeniem od standardów demokracji.

Sprawozdanie na ich temat nikogo nie zaskoczyło: Komisja wyraziła zaniepokojenie brakiem pluralizmu mediów i systemowych działań mających na celu ści … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu? Zdradzamy sprawdzone sposoby
Następny artykułSFINKS POLSKA SA Raport okresowy półroczny za 2020 P