Ratcliffe, magnat petrochemiczny z fortuną szacowaną na 17,5 miliarda funtów, w tym tygodniu oficjalnie zmienił miejsce zamieszkania z Hampshire w Zjednoczonym Królestwie na Monako.
Został szlachcicem i wyjechał z Wysp Brytyjskich
Powód to podatki. Szacuje się, że posunięcie to pozwoli mu zaoszczędzić aż 4 miliardy funtów. Z lokalnego prawa wynika, że osoby, które mieszkają w Monako przez co najmniej 183 dni w roku, nie płacą żadnego podatku dochodowego ani podatku od nieruchomości.
Najwyższa stawka fiskalna w Wielkiej Brytanii wynosi natomiast aż 45 proc. od dochodu powyżej 150 tysięcy funtów rocznie.
ZOBACZ: Dług publiczny. W 2021 r. każdy Polak będzie zadłużony na ponad 39 tys. zł
Z danych, do których dotarł Sunday Times, wynika że przed wyjazdem do Monako Ratcliffe był trzecim co do wielkości podatnikiem indywidualnym w Wielkiej Brytanii. W latach 2017-18 płacił 110 milionów funtów na rzecz skarbu państwa.
Co ciekawe, miliarder decyzję o opuszczeniu Wielkiej Brytanii podjął wkrótce po tym, jak otrzymał od królowej tytuł szlachecki za zasługi na polu działalności gospodarczej.
Twardo obstawiał za brexitem
Biznesmen zasłynął też z tego, że nawoływał rząd swojego kraju do twardych negocjacji z Unią Europejską, które miały miejscu po referendum brexitowym. Ratcliffe mówił, że UE potrzebuje dostępu do rynku Wielkiej Brytanii w takim samym stopniu, jak jego ojczyzna potrzebuje dostępu do rynków unijnych.
ZOBACZ: Brytyjskim przedsiębiorcom kryzys i brexit niestraszne. Są w coraz lepszych nastrojach
– Nigdy nie zapominajcie, że mamy przyzwoitą talię kart. Mercedes nie przestanie sprzedawać samochodów w Wielkiej Brytanii. Londyn jest jednym z dwóch kluczowych centrów finansowych i to się nie zmieni – argumentował w mediach.
Według danych Bloomberga, Ratcliffe jest w tej chwili właścicielem 60 proc. udziałów w spółce chemicznej Ineos. Jego osobisty majątek wzrósł od początku 2019 roku z 9,5 miliarda funtów do 17,5 miliarda.
Exodus bogaczy
Ratcliffe nie jest jedynym bogaczem, który wyemigrował z Wielkiej Brytanii do Monako.
Jego ruch wyprzedzili między innymi: szef Topshopu Sir Philip Green i jego żona Tina, miliarderzy Simon i David Reuben, John Hargreaves, założyciel i prezes Matalan, i kierowca Formuły 1 Lewis Hamilton.
Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
Jacek Walewski
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS