– Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego aktora seniora Jana Bógdoła, mistrza i przyjaciela. Jan Bógdoł w środowisku był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym – poinformował we wtorek Teatr Śląski.
Jan Bógdoł urodził się w Katowicach w 1930 r. W 1957 r. ukończył studio aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Z Teatrem Śląskim związany był przez ponad 20 lat. W ostatnim czasie można było go oglądać w spektaklu „Wujek. 81. Czarna ballada” oraz „Drach” w reż. Roberta Talarczyka.
Nie żyje Jan Bógdoł, wieloletni aktor Teatru Śląskiego
Grał także m.in. na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Aktor był znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z obrazów Kazimierza Kutza – „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Jan Bógdoł zagrał również m.in. w „Grzesznym żywocie Franciszka Buły”, „Wojaczku”, „Magnacie” czy „Angelusie”.
Jan Bógdoł grał z powodzeniem również w wielu spektaklach telewizyjnych różnych ośrodków: TVP Poznań, TVP Warszawa, TVP Łódź, TVP Katowice („Uciekła mi przepióreczka”, „Jak wam się podoba”, „Droga do Czarnolasu”, „Pigmalion”, „Pole niczyje”, „Bracia polscy”, „Władca czasu”, „Wygnańcy”, „Noc świętojańska”, „Król i aktor”).
Został odznaczony Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także brązowym i srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS