A A+ A++

Przedstawiciele związków zawodowych i rządu podpisali w piątek porozumienie dotyczące zasad transformacji górnictwa. Wynika z niego, że ostatnia polska kopalnia węgla kamiennego zakończy działalność w 2049 roku. Porozumienie zakończyło trwający pięć dni podziemny protest w kopalniach PGG, w którym brało udział ok. 200 górników.

Zarówno rząd i związkowcy przekonywali, że porozumienie gwarantuje, że żaden pracownik kopalni produkujących węgiel energetyczny nie straci pracy. Jeżeli przeniesienie górników z likwidowanej kopalni do innych zakładów nie byłoby możliwe, mają zostać oni objęci systemem osłon socjalnych.

Wejście w życie porozumienia jest – jak zauważali sami jego sygnatariusze – uwarunkowane zgodą Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na finansowanie bieżącej produkcji sektora górniczego. Wielu ekspertów podkreśla jednak, że takiej zgody Komisja Europejska nie wyda, ponieważ udzielanie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalni węglowych jest niezgodne z prawem europejskim.

Greenpeace: Porozumienie zaprzecza idei sprawiedliwej transformacji

Zdaniem Pawła Szypulskiego, dyrektora programowego Greenpeace Polska, porozumienie jest wręcz “zaprzeczeniem idei sprawiedliwej transformacji”

– Nie zabezpiecza ono interesu społeczeństwa, a skupia się na partykularnych interesach polityków dbających o swoje stołki i związkowców, którzy – jak widać – nie reprezentują prawdziwego interesu pracowników branży. Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny górnicy i ich rodziny zostali oszukani, a ich los nie był przedmiotem prawdziwej troski obu stron porozumienia – mówi Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

W liście, który napisał do premier Mateusza Morawieckiego, podkreśla, że już w momencie ogłoszenia plan pozbawiony jest szans na wdrożenie w życie, ponieważ jest oderwany od “rzeczywistości prawnej, gospodarczej i politycznej” w kraju i Unii Europejskiej i nie do zaakceptowania przez Komisję Europejską. Jego zdaniem krajowy popyt na węgiel będzie spadał zdecydowanie szybciej, niż podawane w porozumieniu terminy zamykania kopalń.

Ogromny napis na zwałach węgla

– Wzywam stronę rządową i przedstawicieli związków zawodowych, by przestali zwodzić  pracowników branży górniczej i wykazali prawdziwą troskę o przyszłość ludzi pracujących w górnictwie oraz ich rodzin. Należy wypracować realny plan sprawiedliwej transformacji z udziałem szerokiego głosu społeczeństwa. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o sprawiedliwej transformacji – mówi Paweł Szypulski.

W nocy z poniedziałku na wtorek aktywiści Greenpeace wyświetlili na zwałach węgla w Centralnym Magazynie Węgla w Ostrowie Wielkopolskim ogromny napis „Dość bla bla bla. Sprawiedliwa transformacja teraz”. W ten sposób zwracają uwagę na konieczność podjęcia pilnych działań na rzecz transformacji regionów górniczych. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł17-latek jadący motocyklem uderzył w drzewo. Zginął na miejscu
Następny artykułPierogi leniwe z ziemniakami – przepisy