Jak co roku Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś” zaprasza na wędrówkę śladami ostatniego żołnierza wyklętego. Trzydziestokilometrowy przemarsz ze Świdnika do Piask, przez Majdan Kozic Górnych, gdzie 21 października 1963 roku „Laluś” zginął, tradycyjnie odbędzie się w trzecią sobotę października.
Tegoroczny, piąty już, marsz śladami Józefa Franczaka ps. „Laluś”, ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego, odbędzie się w sobotę 17 października. Zainauguruje go msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku odprawiona w intencji śp. Józefa Franczaka i innych żołnierzy II konspiracji (początek nabożeństwa godz. 7). Następnie uczestnicy marszu wyruszą w trzydziestokilometrową trasę.
Przejdą ulicami Wyszyńskiego i Racławicką przez rondo, któremu od niedawna patronuje J. Franczak, następnie miną rondo Żołnierzy Wyklętych i ulicą Kusocińskiego ruszą w stronę Lasu Krępieckiego, gdzie planowany jest pierwszy krótki postój – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem poświęconym ofiarom masowych egzekucji dokonywanych przez Niemców w trakcie II wojny światowej.
Następnie dotrą do Majdanu Kozic Dolnych, gdzie z poczęstunkiem będzie na nich czekał syn „Lalusia”, Marek Franczak wraz z żoną Barbarą. Stąd wyruszą do Majdanu Kozic Górnych, gdzie 21 października 1963 roku „Laluś”, wydany przez jednego z konfidentów bezpieki, został zastrzelony w obławie UB i ZOMO. Dalej polnymi drogami uczestnicy marszu ruszą w kierunku Piask. Zatrzymają się na tamtejszym cmentarzu przy pomniku „Lalusia” oraz jego grobie rodzinnym, by tam zgodnie z „marszową” tradycją trzykrotnie odśpiewać „Śpij kolego”.
Ostatnim punktem marszu będzie wspólny posiłek ufundowany przez burmistrza Piask, Michała Cholewę. Wręczone zostaną również pamiątkowe odznaki, dyplomy i podziękowania osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację marszu.- W tym roku marsz odbywa się po raz piąty. To nasz mały jubileusz i w związku z tym wymyśliliśmy sobie, że odznaczymy tych uczestników, którzy są z nami od początku. Za pięciokrotne przejście trasy marszu uczestnicy będą odznaczani medalami, a za trzykrotne – odznaką marszową. Takimi samymi medalami będziemy wyróżniać też osoby i instytucje, które od pierwszej edycji marszu go wspierają – mówi Michał Kamela, prezes Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”.
Grono uczestników marszu z roku na rok się powiększa. W 2016 roku, kiedy odbył się po raz pierwszy wzięło w nim udział 24 osoby. W ubiegłym roku uczestników było już 297.- Wśród osób, które towarzyszą nam od początku jest m.in. burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, czy Andrzej Albiniak z Warszawy – mówi M. Kamela.
W tym roku z uwagi na trwającą epidemię w marszu będzie mogło wziąć udział 150 osób. Zapisy już trwają i będą przyjmowane do 30 września. Regulamin i karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie wydarzenia V Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś: na facebooku oraz stronie marszszlakiemlalus.wixsite.com w zakładce pliki. Kartę należy wydrukować, wypełnić, zeskanować i wysłać na [email protected] albo tradycyjną pocztą na adres Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś” ul. Kosynierów 15/67, 21-040 Świdnik.
– Impreza ma charakter otwarty, każdy może wziąć w niej udział, nie ma granic wiekowych. Jedynym ograniczeniem dla niektórych może być długość trasy. 30 kilometrów to wcale nie jest łatwy dystans. Osoby, które nie czują się na siłach, by pokonać taką trasę mogą podjeżdżać autami na poszczególnie miejsca postoju. Jak dotąd najmłodszy uczestnik, który przeszedł trasę miał 7 lat, a najstarszy bodajże 67, choć nie jestem pewien, czy nie mieliśmy jeszcze starszych uczestników – mówi M. Kamela.
Głównym organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Wspiera je Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentowany przez Jana Józefa Kasprzyka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Świdnika Waldemar Jakson i burmistrz Piask Michał Cholewa, zaś partnerami marszu są 24. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Chełmie na czele z ppłk. Sławomirem Kułagą, starosta Powiatu Świdnickiego Łukasz Reszka, świdnicka spółka Pegimek, lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a także media. (w)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS