Przełomowego odkrycia dokonano podczas badań w regionie Tabuk. Archeolodzy są przekonani, że to najwcześniejsze dowody na obecność współczesnych ludzi na Półwyspie Arabskim. Na terenie wyschniętego starożytnego jeziora znaleziono również ślady słoni, hipopotamów i wielbłądów. Łącznie odkryto 376 skamieniałych śladów, z czego zaledwie 7 należących do ludzi, 44 do słoni i 107 do wielbłądów.
– To odkrycie archeologiczne stanowi pierwszy dowód naukowy o najstarszym istnieniu ludzkiego życia w Arabii Saudyjskiej i oferuje rzadki wgląd w środowisko naturalne i bioróżnorodność regionu – powiedział dr Jasser Al Herbish.
Przełomowe odkrycie
Zdaniem ekspertów odciski stóp należą do co najmniej dwóch osób. Znalezisko to pozwala inaczej spojrzeć na migrację Homo sapiens poza Afrykę. Mathew Stewart, główny autor badań, w Science Article, napisał, że „szlaki śródlądowe, prowadzące wzdłuż jezior i rzek, mogły mieć szczególne znaczenie dla ludzi opuszczających Afrykę”.
Naukowcy badając odciski stóp, oszacowali postawę i masę tych, którzy je pozostawili. Na tej podstawie ustalili, że należą one do przedstawicieli Homo sapiens, a nie neandertalczyków.
– Uważamy, że to ślady Homo sapiens. Najstarsze poza Afryką. Znamy starsze odciski stóp homininów, ale są one przypisywane innym gatunkom, jak np. neandertalczykom. Wiemy, że ludzie wyszli z Afryki przed ok. 120 tysiącami lat i że neandertalczyków nie było w tym regionie do czasu ochłodzenia się klimatu, co nastąpiło dziesiątki tysięcy lat później. Dlatego uważamy, że odciski stóp należą do Homo sapiens – stwierdził Stewart.
Naukowcy są przekonani, że Homo sapiens wybrali ten teren, ponieważ był on bogaty w wodę i zwierzynę. Świadczą o tym znalezione inne ślady zwierząt.
Północna Arabia atrakcyjnym miejscem do życia
Półwysep Arabski obecnie to rozległe pustynie. W ciągu ostatniej dekady naukowcy odkryli, że przed wiekami na tym obszarze panowały zupełnie odmienne warunki – wilgotność była o wiele większa, a tereny były porośnięte zielenią.
Richard Clark-Wilson z Royal Holloway University of London, współautor badań w Arabii Saudyjskiej, stwierdził, że w przeszłości pustynie dominujące we wnętrzu półwyspu były przekształcone w rozległe łąki, ze stałymi słodkowodnymi jeziorami i rzekami.
– Obecność dużych zwierząt, takich jak słonie i hipopotamy, wraz z otwartymi łąkami i dużymi zasobami wodnymi, mogły sprawić, że północna Arabia była szczególnie atrakcyjnym miejscem dla ludzi przemieszczających się między Afryką a Eurazją – podkreślił naukowiec.
Dr Jasser Al Herbish dodał, że skamieniałości słoni znalezione na tym terenie dadzą początek badaniom nad obecnością tych majestatycznych zwierząt na Półwyspie Arabskim.
Źródło: saudigazette.com / news.sky.com / Science Article
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS