A A+ A++

Orzechy to jedna z najzdrowszych przekąsek. Dostarcza ogromną ilość potrzebnych składników odżywczych i możemy ją brać ze sobą w praktycznie każde miejsce. Co warto wiedzieć o orzechach i dlaczego każdy powinien je jeść?

Orzechy – maksymalnie zdrowa przekąska

Orzechy to bardzo wygodna przekąska. Są zawsze gotowe do spożycia, nie trzeba ich podgrzewać, można je przechowywać przez długi czas i zabrać ze sobą w praktycznie dowolne miejsce. Dietetycy uważają, że orzechy są prawdziwym skarbem zawierającym ogromną ilość składników odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, że umiar jest potrzebny we wszystkim – również w miłości do orzechów, ponieważ są stosunkowo kaloryczne. Praktycznie wszystkie odmiany orzechów są doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają kwasy oleinowy i palmitynowy, które pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi, chroniąc w ten sposób naczynia krwionośne przed tworzeniem się złogów cholesterolu. Ponadto orzechy są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3: linolowy, linolenowy i eikozapentaenowy. Badania wykazały, że substancje te mają działanie przeciwzapalne, obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają chorobie wieńcowej, udarom i zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka. Orzechy dostarczają nam również bioflawonoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze: karoten, resweratrol i luteinę. Związki te pomagają organizmowi bronić się przed rakiem, chorobami serca i związanymi z wiekiem problemami z układem nerwowym.

Jakie orzechy wybierać i ile ich spożywać?

Orzechy są doskonałym źródłem manganu, wapnia, potasu, żelaza, magnezu, cynku, fluoru i selenu. Mangan bierze udział w tworzeniu enzymu zwalczającego wolne rodniki. Potas kontroluje tętno i ciśnienie krwi. Miedź i żelazo są niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, a fluor jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Wszystkie orzechy zawierają błonnik, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu i sprzyja utrzymaniu sytości. Orzechy mają jedną wadę: są bardzo tłuste. Tłuszcze stanowią do 80 procent wszystkich kalorii, które dostarczamy z orzechami. Pomimo tego, że tłuszcze z orzechów są znacznie zdrowsze niż tłuszcze z wielu innych produktów, nadmierne spożycie może doprowadzać do przekroczenia dziennego zapotrzebowania na kalorie i przybrania na wadze. Dietetycy zalecają spożywanie garści – około 20 g – orzechów dziennie. Najpopularniejszą odmianą orzechów są orzechy włoskie. Naukowcy uważają, że zawierają one najwięcej przeciwutleniaczy. Ten popularny rodzaj orzechów zawiera dwa razy więcej składników odżywczych niż inne rodzaje orzechów. Warte uwagi są również inne odmiany orzechów: migdały, pekan, pistacje, ziemne, makadamia, laskowe, nerkowce i brazylijskie. Catering dietetyczny Lublin to zdrowa dieta, która zapewnia nam przekąski jak np. orzechy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOkreślono maksymalną możliwą masę czarnej dziury
Następny artykułPropagowanie faszyzmu i totalitaryzmu jako przestępstwo