A A+ A++

Prawie 22 tysiące osób wzięło udział w głosowaniu na nazwy dla trzech nowych wysp, powstających w naszym kraju. Jedna z nich jest budowana na Zalewie Wiślanym, jako przyrodnicza rekompensata związana z przekopem Mierzei Wiślanej. Ma mieć nazwę Estyjska.

Estyjska to nazwa pochodząca od średniowiecznego określenia Zalewu Wiślanego. Na tę propozycję zagłosowało prawie 10 tysięcy internautów. Ponad 8,3 tys. głosów otrzymała nazwa Bursztynowa, a ponad 1,8 tys. głosów – Rukwiel. Internauci wybrali też nazwy dla wysp powstających na Zalewie Szczecińskim – Brysna (od połączenia słów bryza i sny) oraz Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej już wsi).

– Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowo powstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego”- poinformował Michał Kania, rzecznik prasowy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Głosowanie internetowe na finałowe propozycje, wyłonione przez komisję konkursową, trwało od 7 do 20 września.

Na lokalizację budowy sztucznej wyspy wybrano obszar w centralnej części Zalewu Wiślanego na wysokości Przebrna w odległości około 2,5 km od brzegu Mierzei Wiślanej. Ma mieć ok. 181 hektarów powierzchni i stać się miejscem dla różnych gatunków ptactwa. 

Więcej na ten temat w serwisie bankier.pl

.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzyrzecz: Leśne budownictwo ekologiczne w Nadleśnictwie Mieszkowice
Następny artykułPrezesi będą mieli łatwiej. Zmiany w regulaminie sądów tylko skonfliktują sędziów