Czym jest ligawa wołowa? Ta tajemniczo brzmiąca nazwa nie każdemu jest znana, a w rzeczywistości jest to po prostu tylna część tuszy wołowej. Odpowiednio oprawiona doskonale nadaje się jako danie na święta lub przekąska na imprezę. Dobrze smakuje gotowana i duszona. Jakie potrawy możemy z niej przygotować? Z czym ją podajemy?
Ligawa wołowa – czym jest?
Ligawa jest częścią udźca wołowego – jest to chudy, silny mięsień wołowy. Czasem mówimy o niej, że to fałszywa polędwica. Nadaje się zarówno do duszenia, jak i gotowania, można z niej zrobić sztufadę bądź delikatne roladki, a także carpaccio. Może być też wykorzystywana jako mięso do tańszej wersji tatara.
Mięso z ligawy jest dość tanią częścią wołu. Kilogram kosztuje od 45 do 55 zł w supermarkecie. U lokalnych rzeźników ceny mogą być jednak nieco wyższe.
Poniżej publikujemy kilka przepisów z ligawą w roli głównej.
Sztufada z ligawy wołowej – przepis
Potrzebne składniki:
- 1 kg ligawy wołowej;
- 2 cebule;
- 2 marchewki,
- 100 g surowej słoniny;
- 4 ząbki czosnku;
- 3 łyżeczki suszonego tymianku;
- 2 łyżeczki suszonego rozmarynu;
- 2 łyżeczki suszonego cząbru;
- 2 łyżki masła;
- olej rzepakowy;
- sól;
- pieprz.
Sposób przygotowania:
1. Czosnek przeciskamy przez praskę, dodajemy do miękkiego masła razem z tymiankiem, rozmarynem i cząbrem, mieszamy wszystko razem.
2. Mieszanką tą nacieramy dokładnie mięso i odstawiamy na 3 godziny w chłodne miejsce.
3. Cebulę kroimy w piórka, marchewkę i słoninę w słupki. Wyjmujemy mięso z lodówki, ostrym nożem robimy na nim nacięcia i szpikujemy je cebulą, słoniną, marchewką.
4. Na rozgrzaną patelnię kładziemy naszpikowane mięso i smażymy je z każdej strony, a następnie wkładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez około 40 minut w temperaturze 220 stopni Celsjusza.
5. W czasie pieczenia polewamy mięso sosem, który będzie wytwarzał się w trakcie.
6. Po upieczeniu powinniśmy odczekać kilka minut, aby mięso odpoczęło. Na koniec kroimy je na plastry. Możemy podawać z purée ziemniaczanym lub z kaszą i lekką sałatką. Gotowe.
Steki z ligawy wołowej – przepis
Potrzebne składniki:
- 5 plastrów mięsa z ligawy wołowej;
- 5 łyżeczek oliwy;
- 5 łyżeczek masła;
- sól;
- pieprz.
Sposób przygotowania:
1. Na 3-4 godziny przed smażeniem wyjmujemy mięso z lodówki, aby osiągnęło temperaturę pokojową, następnie z każdej strony kropimy je oliwą i oprószamy pieprzem.
2. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy masło i smażymy steki z każdej strony, maksymalnie po 3 minuty (nie powinny być za długo smażone, aby nie zrobiły się zbyt suche).
3. Odstawiamy na 3-4 minuty i doprawiamy solą. Tak zrobione steki z ligawy wołowej możemy podawać z młodymi ziemniakami lub sałatą lodową z pomidorami. Gotowe.
(123RF)
Ligawa w sosie własnym – przepis
Potrzebne składniki:
- 400 g ligawy;
- 4 łyżki oliwy z oliwek;
- 4 ziarna ziela angielskiego;
- 2 duże cebule;
- 2 liście laurowe;
- 0,5 łyżeczki Vegety;
- 1 łyżka mielonej papryki słodkiej;
- 100 ml śmietany 12 proc.;
- 1 ząbek czosnku;
- 1 łyżka mąki;
- sól;
- pieprz.
Sposób przygotowania:
1. Cebulę obieramy i kroimy w piórka, następnie na rozgrzanym tłuszczu szklimy ją.
2. Do cebuli dodajemy ligawę, pokrojoną wcześniej na plastry. Przyprawiamy solą i dusimy jeszcze chwilę pod przykryciem.
3. Zalewamy wodą tak, aby całe mięso było przykryte, przyprawiamy zielem angielskim, czosnkiem, Vegetą i liśćmi laurowymi. Dusimy pod przykryciem 10 minut.
4. Po tym czasie wyjmujemy mięso, przyprawiamy powstały sos mieloną papryką i blendujemy na gładką masę. Po zblendowaniu wstawiamy go ponownie na kuchenkę i zagotowujemy.
5. Mieszamy mąkę ze śmietaną i odrobiną sosu i tę mieszankę wlewamy do sosu. Przyprawiamy solą i pieprzem, a następnie ponownie wkładamy mięso i jeszcze chwilę dusimy. Gotowe.
Smacznego!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS