Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Co roku akcja wspólnego czytania była organizowana również w Ziębicach, głównie przez nasze placówki oświatowe.
W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, Narodowe Czytanie w Ziębicach ma wymiar bardziej symboliczny. Do akcji przyłączyła się społeczność Szkoły Podstawowej w Henrykowie. Fragmenty tegorocznej lektury „Balladyny” przeczytał również burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz oraz zastępca burmistrza Małgorzata Wołczyk.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Przy okazji warto wspomnieć, że 4 września obchodziliśmy 211. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego. Ten polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf jest, obok Mickiewicza i Krasińskiego, określany jako jeden z wieszczów narodowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS