Litrowe motocykle sportowe
Honda, wchodząc do jakiejś serii wyścigowej, najczęściej stosuje prosty scenariusz: mimo że jest największym producentem motocykli na świecie, zaczyna od jak najmniejszych nakładów. Czasami powoduje to dotkliwą porażkę, ale tylko na dziś, bo przy okazji Japończycy szacują, jaki nakład pracy i kosztów jest potrzebny, by podjąć walkę z najlepszymi. Tak właśnie było podczas Rajdu Dakar, kiedy najpierw zastosowano słabszy silnik z rozrządem Unicam, aby wkrótce potem wystartować z lepszymi silnikami z wałkami rozrządu o podwójnych krzywkach. Dzięki temu w 2020 roku wreszcie przełamali trwającą od 18 lat serię zwycięstw KTM-a.
Podobną taktykę zastosowali w klasie Moto3. Hondy Alexa Márqueza i Danny’ego Kenta miały w latach 2014–2015 słabsze silniki niż KTM-y i mimo to wygrały! Zespół Honda Racing Corporation stopniowo odrabiał zadanie domowe i od 2017 r. dominuje w Moto3.
Aprilia RSV4 1100 Factory |
|
Z powodu twardego oddawania mocy jazda na co dzień nie należy do łatwych i przyjemnych. | |
Aprilia RSV4 1100 Factory: V4 65° – największa moc w teście (219 KM), ale poniżej 4500 obr/min jest dramat. |
W MŚ Superbike posucha trwa już długo
– od 2007 r. Honda nie zdobyła tytułu mistrzowskiego. FireBlade’y SC59 i SC77, którymi bardzo przyjemnie śmiga się po torze wyścigowym, i które są świetne na co dzień, są średniakami w najwyższej klasie wyścigowej dla maszyn seryjnych. Niemniej sześć zwycięstw Hondy w 8-godzinnym wyścigu na torze Suzuka, odniesionych na motocyklach bazujących na typie SC59, dowiodło, że te maszyny mają potencjał. Od tego czasu dzieli nas jednak sześć lat; od 2014 roku cztery razy z rzędu wygrywały fabryczne zespoły Yamahy, a w ostatnim był to fabryczny team Kawasaki z mistrzem świata w klasie Superbike Jonathanem Reą w składzie.
Rewolucja w Hondzie! Nowy Fireblade wreszcie zerwał z grzecznością i nijakością poprzednich.
Japończycy z Hondy mieli dość zbierania cięgów i oto mamy nowego Bladego. Ze skonstruowanego od podstaw rzędowego czterocylindrowca wyciśnięto 218 KM. To drugi wynik w tym teście – po V-czwórce Aprilii, która ma większą pojemność skokową (1077 cm3). Wykresy mocy (str. 31) dowodzą, że krótkoskokowa jednostka napędowa Hondy kocha obroty. Dlatego gixera pokonuje dopiero przy 11 900 obr/min. Suzuki stanowi kontrast dla Hondy, ponieważ ma największy skok tłoka i najniższą moc maksymalną w tej stawce, dysponuje za to mocnym środkowym zakresem.
Do uzyskania 2 KM przewagi mocy nad BMW S 1000 RR, Fireblade potrzebuje obrotów wyższych o 1100/min. Dzięki zmiennym fazom rozrządu, które w zależności od mocy i prędkości obrotowej angażują dwa różne profile krzywek sterujących zaworami dolotowymi, BMW oferuje najlepsze połączenie mocnego środkowego zakresu i dużej mocy maksymalnej.
BMW S 1000 RR |
|
Bardzo dobra elastyczność i moc maksymalna, BMW w udany sposób łączy dwie sprzeczne cechy. | |
BMW S 1000 RR: dzięki zmiennym fazom rozrządu rzędowy czterocylindrowiec imponuje kulturą pracy, elastycznością i mocą na wysokich obrotach. |
Aprilia RSV4 1100, tak jak Honda, została skonstruowana wyraźnie pod kątem jak najwyższej mocy maksymalnej. Jednak tuż powyżej 4600 obr/min RSV, dzięki większej pojemności, odjeżdża FireBlade’owi. Nie byłby to dla Hondy problem, gdyby w jej skrzyni zastosowano krótkie przełożenia, a tymczasem (patrz wykres na str. 29) FireBlade na każdym biegu ma najdłuższe przełożenie z całej stawki. Tylko jedynka Kawasaki ZX-10RR jest zbliżona do Hondy.
Przyczyna leży nie w długim przełożeniu wtórnym Kawy, lecz w tym, że inżynierowie zaprojektowali wyjątkowo długi pierwszy bieg. Chodziło im o to, by skoki do wyższych biegów były mniejsze. Jest to rozwiązanie pod potrzeby wyścigów. W sumie skrzynia Kawasaki jest zestrojona stosunkowo krótko. W ten sposób podczas przyspieszania może on mocno deptać po piętach Yamasze YZF-R1M i pod względem elastyczności trzymać ją w szachu. I to mimo że R-jedynka dzięki najnowszym modyfikacjom zyskała nieco kopa na środku. Gorsza elastyczność Hondy powoduje, że trzeba częściej redukować do jedynki, a mimo to na wyjściu z ciasnych łuków nieco się traci.
WYKRESY MOCY I MOMENTU OBROTOWEGO* |
Na jednym wykresie widzimy dwie klasy. Silniki Aprilii i Ducati o pojemnościach 1077 i 1103 cm3 przekraczają limit ustanowiony dla bazowych motocykli klasy Superbike i próbują uzyskać jeszcze większą moc. Producenci nie mogli przy tym odpuścić takich tematów, jak niezawodność i własności prowadzenia. Żeby spełnić wiele często sprzecznych wymagań, BMW i Suzuki wybrały zmienne fazy rozrządu. Bardziej skomplikowany system BMW umożliwia uzyskanie świetnych wartości w całym zakresie obrotowym. Suzuki, najsłabszy motocykl porównania, nadrabia mocnym środkowym zakresem. Dopiero od około 8000 obr/min ostrzej zestrojona Yamaha dopada GSX-R-a, podczas gdy Kawasaki i Honda muszą czekać do pięciocyfrowego zakresu. Obracający się w odwrotnym kierunku wał korbowy Ducati wymaga wałka pośredniego. Z tego powodu Panigale traci o około 2% więcej mocy i momentu obrotowego niż pozostałe motocykle. * – moc na wale korbowym, pomiary na hamowni rolkowej Dynojet 250, maksymalny możliwy błąd ±5% |
Ducati Panigale V4 S Corse |
|
Dzięki ostatnim zmianom V4 napędzający Panigale nabrał lepszych manier. | |
Ducati Panigale V4 S: V4 90, czopy przesunięte o 70°. Ten silnik nigdy nie należał do grzecznych i kulturalnych. |
Kultura nigdy nie zawadzi
Dane techniczne testowanych motocykli mówią, że Aprilia i Ducati mają największą pojemność, BMW i Suzuki – zmienne fazy rozrządu, a Honda, Kawasaki i Yamaha, które nie mają ani jednego, ani drugiego, zadowalają się mniejszymi średnicami przepustnic i mocami maksymalnymi nieco ponad 200 KM. U trzech ostatnich sztuk dolny i środkowy zakres obrotów są słabsze. Według naszej teorii Honda zastosowała dłuższe biegi w celu obniżenia poziomu obrotów (hałas i czystość spalin) tylko po to, by silnik spełnił wymagania normy Euro 5.
Jeszcze parę słów o przyspieszeniach Dukata. Nieimponującą na tle rywali wartość przyspieszenia od 0 do 140 km/h należy przypisać poszarpującemu, trudno dozowalnemu sprzęgłu. Bezpośrednio po odpaleniu silnika (na zimno) nieprzyjemnie ono hałasuje. Mimo wszystko Panigale z 2020 r., dzięki nowemu zestrojeniu, może się pochwalić niezłymi manierami. Na umiarkowanych trybach jazdy łagodniej reaguje na gaz niż w latach ubiegłych. Nawet tryb Race i codzienna eksploatacja nie kłócą się ze sobą – to coś dla tych, którzy w każdej sytuacji lubią niezły odlot. Tak czy siak wzrost obrotów moc Ducati w dalszym ciągu prowadzi do uzależnienia.
Honda CBR 1000 RR Fireblade SP |
|
Nowy Fireblade, typ SC82, to ekstremum. Ten czterocylindrowiec generuje moc 213 KM i kręci do 15 000 obr/min. | |
Honda CBR 1000 RR-R Fireblade SP: rzędowy czterocylindrowiec kocha obroty i nie grzeszy elastycznością. |
W przeciwieństwie do Ducati włoska konkurencja z Aprilii od 4500 obr/min ostro bierze się do roboty, przy czym nie ma znaczenia, jaki tryb jazdy wybrałeś. Z tego powodu kontrola trakcji czasem głupieje. Na zwykłych drogach utrzymywanie takich obrotów nie zawsze jest możliwe, nawet na jedynce. A szkoda. Szczególnie na górskich agrafkach trzeba się trochę pomęczyć.
Jeśli chodzi o reakcje na gaz oraz na zmiany obciążenia, to BMW i Suzuki zachowują się lepiej niż reszta. To ukłon w stronę przydatności do jazdy na co dzień. Na ostrzejszych trybach oba potrafią zachwycić wymaganą na torze wyścigowym bezpośredniością reakcji.
Na szczycie zakrętu pozostałe maszyny biorą się do roboty z nieco mocniejszym akcentem. Pod względem kultury pracy klasyfikacja z dołu do góry zaczyna się od silników V4, których maniery poprawiają się dopiero w wysokim czterocyfrowym zakresie obrotowym. Po nich przychodzą wyjątkowo mocne rzędowe czterocylindrowce BMW i Hondy z tradycyjnym wałem korbowym i równomiernymi odstępami między zapłonami, które przy wyższych prędkościach obrotowych łapią wibracje. I nie ma znaczenia, że kolejność zapłonu w BMW to 1-3-4-2, a w Hondzie 1-2-4-3.
Zobacz również: Pierwsza jazda nowym BMW S 1000 RR 2019 na torze Estoril
Kawasaki ZX-10RR |
|
Nie zawsze widać to po maszynie seryjnej, ale ZX-10R był konsekwentnie rozwijany jako baza dla MŚ Superbike. | |
Kawasaki ZX-10RR: rzędowy czterocylindrowiec ma najniższy poziom wibracji z całej stawki. |
Z kolei rzędowy silnik Yamahy
prezentuje zapłon w rytmie silnika V4 z cylindrami rozchylonymi pod kątem 90°. Z powodu nierównomiernych odstępów między zapłonami otrzymał on wałek wyrównoważający, który zapewnia mu bardzo kulturalną pracę na wysokich obrotach. Kawasaki zdobywa najlepszą ocenę w tej konkurencji i plasuje się nawet przed Suzuki, które wyraźnie wibruje tylko w wąskim zakresie obrotowym.
Równomierna kolejność zapłonu rzędowej czwórki z czopami przesuniętymi o 180° dla wielu jest po prostu nudna, dopiero wysokie obroty mogą co nieco zmienić. Jednak przewidywalność i kultura pracy mają znaczenie. Na BMW, Kawasaki i Suzuki nawet pod obciążeniem nie ma problemu, by na wyższych biegach przy prędkości 50–60 km/h płynąć w kolumnie innych pojazdów, a w razie potrzeby przyspieszyć bez redukcji biegu. Albo na trzecim biegu na bardzo niskich obrotach zwinnie wbić się w zakręt i po jego szczycie dynamicznie przyspieszyć.
Możliwości trzech widlaków (mówiąc precyzyjnie: dwóch prawdziwych i trzeciego rzędowego Yamahy, udającego widlaka) są pod tym względem bardziej ograniczone. Pomijając już to, że nierównomierna kolejność zapłonu i poszarpujące sprzęgło Ducati wymagają wyższych obrotów nawet w czasie ruszania. W każdym razie może się zdarzyć, że człowiek jadący na Aprilii, Ducati lub Yamasze złapie się na tym, że przemierza miasto na jedynce, a jak się zagapi, to na autostradzie przy 130 km/h nadal ma wbitą trójkę…
Zobacz także: Ducati Panigale V4 S na torze w Bahrajnie
Z drugiej strony te silniki nie lubią zamulania na niskich obrotach. Kochają kręcenie pod odcinkę i wtedy dają wprost szatańską radość z jazdy. A dźwięk z wydechu stawia włosy, i to nie tylko na głowie.
Dane Techniczne |
|||||||
Aprilia RSV4 1100 Factory | BMW S 1000 RR | Ducati Panigale V4 S Corse | Honda CBR 1000 RR Fireblade SP | Kawasaki Ninja ZX-10RR | Suzuki GSX-R 1000 R | Yamaha YZF-R1M | |
SILNIK | |||||||
Budowa | czterocylindrowy, czterosuwowy, V 65° | czterocylindrowy, czterosuwowy, rzędowy | czterocylindrowy, czterosuwowy, V 90° | czterocylindrowy, czterosuwowy, rzędowy | czterocylindrowy, czterosuwowy, rzędowy | czterocylindrowy, czterosuwowy, rzędowy | czterocylindrowy, czterosuwowy, rzędowy |
Średnica gardzieli Wtrysku | 4 x 48 mm | 4 x 48 mm | 4 x 52 mm | 4 x 52 mm | 4 x 47 mm | 4 x 46 mm | 4 x 45 mm |
Sprzęgło | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem | wielotarczowe, mokre, z antyhoppingiem |
Śr. cylindra x skok tłoka | 81,0 x 52,3 mm | 80,0 x 49,7 mm | 81,0 x 53,5 mm | 81,0 x 48,5 mm | 76,0 x 55,0 mm | 76,0 x 55,1 mm | 79,0 x 50,9 mm |
Pojemność skokowa (cm3) | 1077 | 999 | 1103 | 1000 | 998 | 1000 | 998 |
Stopień sprężania | 13,6:1 | 13,3:1 | 14,0:1 | 13,0:1 | 13,0:1 | 13,2:1 | 13,0:1 |
Moc maksymalna | 217 KM (159,6 kW) przy 13 000 obr/min |
207 KM (152,0 kW) przy 13 500 obr/min |
214 KM (157,5 kW) przy 13 000 obr/min |
218 KM (160,0 kW) przy 14 500 obr/min |
204 KM (150,0 kW) przy 13 500 obr/min |
203 KM (149,0 kW) przy 13 200 obr/min |
200 KM (147,1 kW) przy 13 500 obr/min |
Maks. moment obrotowy | 122 Nm przy 11 000 obr/min |
113 Nm przy 11 000 obr/min |
124 Nm przy 10 000 obr/min |
113 Nm przy 12 500 obr/min |
116 Nm przy 11 500 obr/min |
118 Nm przy 10 800 obr/min |
113 Nm przy 11 500 obr/min |
POWOZIE | |||||||
Rama | grzbietowa z aluminium | grzbietowa z aluminium | szczątkowa z aluminium, silnik jako element nośny | grzbietowa z aluminium | grzbietowa z aluminium | grzbietowa z aluminium | grzbietowa z aluminium |
Średnica goleni | |||||||
widelca upside-down | 43 mm | 45 mm | 43 mm | 43 mm | 43 mm | 43 mm | 43 mm |
Amortyzator skrętu | hydrauliczny | hydrauliczny | elektrohydrauliczny | elektrohydrauliczny | elektrohydrauliczny | elektrohydrauliczny | elektrohydrauliczny |
Średnica tarcz Ham. p/t | 330/220 mm | 320/220 mm | 330/245 mm | 320/220 mm | 330/220 mm | 320/220 mm | 320/220 mm |
Systemy wspomagające | ABS na winkle, kontrola trakcji | ABS na winkle, kontrola trakcji | ABS na winkle, kontrola trakcji | ABS na winkle, kontrola trakcji | ABS, kontrola trakcji | ABS na winkle, kontrola trakcji | ABS na winkle, kontrola trakcji |
rozmiary felg p/t | 3.50 x 17; 6.00 x 17 | 3.50 x 17; 6.00 x 17 | 3.50 x 17; 6.00 x 17 | 3.50 x 17; 6.00 x 17 | 3.50 x 17; 6.00 x 17 | 3.50 x 17; 6.00 x 17 | 3.50 x 17; 6.00 x 17 |
Rozmiary opon p/t | 120/70 ZR 17; 200/55 ZR 17 | 120/70 ZR 17; 200/55 ZR 17 | 120/70 ZR 17; 200/60 ZR 17 | 120/70 ZR 17; 200/55 ZR 17 | 120/70 ZR 17; 190/55 ZR 17 | 120/70 ZR 17; 190/55 ZR 17 | 120/70 ZR 17; 200/55 ZR 17 |
Opony | Pirelli Supercorsa SP | Metzeler Racetec SP | Pirelli Supercorsa SP | Pirelli Supercorsa SP | Pirelli Supercorsa SP | Bridgestone RS 11 | Bridgestone RS 11 |
WYMIARY I MASY | |||||||
Rozstaw osi | 1435 mm | 1441 mm | 1469 mm | 1455 mm | 1440 mm | 1420 mm | 1405 mm |
Kąt główki ramy | 65,0° | 66,9° | 65,5° | 65,9° | 65,0° | 66,8° | 66,0° |
Wyprzedzenie | 105 mm | 94 mm | 100 mm | 101 mm | 107 mm | 95 mm | 102 mm |
Skoki zawieszeń p/t | 125/120 mm | 120/117 mm | 120/130 mm | 120/137 mm | 120/114 mm | 120/135 mm | 120/120 mm |
Wysokość kanapy1 | 850 mm | 830 mm | 850 mm | 830 mm | 825 mm | 835 mm | 835 mm |
Masa z paliwem1 | 208 kg | 199 kg | 204 kg | 203 kg | 208 kg | 207 kg | 204 kg |
Ładowność1 | 193 kg | 208 kg | 166 kg | 178 kg | 178 kg | 183 kg | 184 kg |
Pojemność zbiornika paliwa/rezerwa | 18,5/4,0 l | 16,5/4,0 l | 16,0 l | 16,1 l | 17,0 l | 16,0 l | 17,0 l |
Przeglądy co | 10 000 km | 10 000 km | 12 000 km | 12 000 km | 12 000 km | 12 000 km | 10 000 km |
Pomiary własne |
|||||||
Prędkość maksymalna | 308 (305*) km/h | 307 (306*) km/h | 303 (299*) km/h | 303 (299*) km/h | 300 (298*) km/h | 299 (295*) km/h | 295 (285*) km/h |
Przyspieszenia | |||||||
0-100 km/h | 3,3 s | 3,2 s | 3,5 s | 3,4 s | 3,4 s | 3,0 s | 3,3 s |
0-140 km/h | 4,8 s | 4,6 s | 5,0 s | 4,7 s | 4,7 s | 4,4 s | 4,8 s |
0-200 km/h | 7,3 s | 7,1 s | 7,4 s | 7,1 s | 7,5 s | 6,9 s | 7,4 s |
Elastyczność | |||||||
60-100 km/h | 5,2 s | 3,1 s | 2,8 s | 5,2 s | 3,9 s | 3,7 s | 3,6 s |
100-140 km/h | 3,6 s | 2,5 s | 2,8 s | 4,2 s | 3,4 s | 2,9 s | 3,6 s |
140-180 km/h | 3,1 s | 2,6 s | 2,7 s | 4,7 s | 3,6 s | 3,0 s | 3,8 s |
Zużycie paliwa | |||||||
Szosa | 6,2 l/100 km | 5,5 l/100 km | 5,9 l/100 km | 4,9 l/100 km | 5,7 l/100 km | 6,3 l/100 km | 6,0 l/100 km |
Zasięg | |||||||
Szosa | 298 km | 300 km | 271 km | 329 km | 298 km | 302 km | 283 km |
Cena | 97 900 zł | od 80 400 zł | 126 900 zł | 112 900 zł | 109 900 zł | 81 900 zł | 115 000 zł |
Suzuki GSX-R 1000 R |
|
Bardzo dobre przyspieszenie i elastyczność, przyjemny w prowadzeniu. Z ręką na sercu: kto potrzebuje więcej mocy? | |
Suzuki GSX-R 1000 R: rzędowa czwórka ma system zmiennych faz rozrządu. |
Siła ciągu na tylnym kole |
|||||||
Aprilia RSV4 1100 Factory | BMW S 1000 RR | Ducati Panigale V4 S | Honda CBR 1000 RR-R Fireblade SP | Kawasaki ZX-10RR | Suzuki GSX-R 1000 R | Yamaha YZF-R1M | |
3. bieg | |||||||
Elastyczność | |||||||
60–100 km/h | 2,6 s | 1,8 s | 1,8 s | 3,0 s | 2,1 s | 2,2 s | 2,1 s |
100–140 km/h | 1,8 s | 1,6 s | 1,6 s | 2,3 s | 2,0 s | 1,9 s | 1,8 s |
140–180 km/h | 1,7 s | 1,6 s | 1,6 s | 2,2 s | 1,8 s | 1,7 s | 1,6 s |
60–180 km/h | 6,1 s | 5,0 s | 5,0 s | 7,5 s | 5,9 s | 5,8 s | 5,5 s |
V max | 224 km/h | 230 km/h | 220 km/h | 258 km/h | 222 km/h | 225 km/h | 217 km/h |
6. bieg | |||||||
Elastyczność | |||||||
60–100 km/h | 5,2 s | 3,1 s | 2,8 s | 5,2 s | 3,9 s | 3,7 s | 3,6 s |
100–140 km/h | 3,6 s | 2,5 s | 2,8 s | 4,2 s | 3,4 s | 2,9 s | 3,6 s |
140–180 km/h | 3,1 s | 2,6 s | 2,7 s | 4,7 s | 3,6 s | 3,0 s | 3,8 s |
60–180 km/h | 11,9 s | 8,2 s | 8,3 s | 14,1 s | 10,9 s | 9,6 s | 11,0 s |
V max | 307 km/h | 307 km/h | 303 km/h | 303 km/h | 300 km/h | 299 km/h | 295 km/h |
Wykresy powyżej pokazują, jaką siłą ciągu dysponują motocykle na tylnym kole po stratach wywołanych tarciem w napędzie pierwotnym, skrzyni biegów i napędzie wtórnym. Ciąg na trzecim biegu od 140 do 180 km/h symuluje często występujące na torze przyspieszanie. Wynika z niego, że Honda generalnie, ale zwłaszcza do jazdy po torze potrzebuje krótszego wtórnego przełożenia. Jasne, że zamiast trzeciego można skorzystać z drugiego biegu, a zamiast z drugiego z pierwszego, ale najbardziej przydatny byłby bieg, którego nie ma – 3/4. A ponieważ akurat najniższe biegi są dość mocno rozstrzelone, to zapięty bieg dużo rzadziej będzie pasował, niż w przypadku bardziej elastycznych silników o krótszym przełożeniu. A propos elastyczności: to wielki wyczyn, że BMW, mimo mniejszej o 103 cm3 pojemności, dzięki elastyczności może delikatnie odjechać Panigale. * Moc na wale korbowym, pomiary na hamowni rolkowej Dynojet 250, maksymalny możliwy błąd ±5% |
Który silnik jest najlepszy?
To zależy, w jaki sposób i gdzie chcesz używać motocykli z tego testu. Twoje zadanie polega na podjęciu decyzji, czy bardziej odpowiadają ci przewidywalne i grzeczne maszyny, czy też masz potrzebę pokazania motocyklowi, kto tu rządzi.
W ścigaczach na sezon 2020 odległości między tymi skrajnymi cechami są jeszcze większe niż dotychczas. Dlatego podjęcie decyzji przyjdzie ci z większym trudem niż poprzednio.
Ocena jazdy na torze | Maks. liczba punktów | Aprilia RSV4 1100 Factory | BMW S 1000 RR | Ducati Panigale V4 S | Honda CBR 1000 RR -R Fireblade SP | Kawasaki Ninja ZX-10RR | Suzuki GSX-R 1000 R | Yamaha YZR-R1M |
Elastyczność | 40 | 30 | 40 | 40 | 26 | 34 | 37 | 34 |
Przyspieszenie | 40 | 36 | 37 | 35 | 36 | 36 | 39 | 36 |
Prędkość maksymalna | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
Charakterystyka silnika | 30 | 24 | 29 | 28 | 19 | 25 | 28 | 28 |
Reakcje na gaz/ | ||||||||
zmiany obciążenia | 30 | 20 | 24 | 21 | 22 | 22 | 23 | 21 |
Kultura pracy | 30 | 19 | 18 | 16 | 17 | 22 | 21 | 20 |
Sprzęgło | 20 | 16 | 17 | 14 | 17 | 16 | 16 | 15 |
Zmiana biegów | 20 | 16 | 16 | 17 | 17 | 16 | 16 | 16 |
Stopniowanie skrzyni biegów | 10 | 9 | 9 | 9 | 5 | 7 | 9 | 9 |
Start | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 7 |
Suma | 250 | 198 | 218 | 208 | 187 | 207 | 218 | 206 |
Miejsce | 6. | 1. | 3. | 7. | 4. | 1. | 5. | |
Plusy Suzuki zawdzięcza swoje kapitalne przyspieszenia nie tylko silnikowi. Przyczyniają się do tego także dobrze dozowalne sprzęgło (mimo potrzeby użycia dużej siły dłoni) oraz korzystny rozkład mas. Jeśli chodzi o reakcje na gaz, to tylko BMW jest nieco przyjemniejsze. Minusy Kryterium nazywa się wprawdzie ,,Stopniowanie skrzyni biegów”, ale wzięliśmy pod uwagę także przełożenie wtórne. W codziennej eksploatacji wyścigowa skrzynia biegów Kawasaki musi wziąć na klatę utratę punktów. Ale tylko tam. |
Yamaha YZF-R1M |
|
Głęboko we wnętrzu silnika R1 doznał sporych zmian, dzięki czemu wzrosła mu moc. | |
Yamaha YZF-R1M: rzędowy czterocylindrowiec, czopy przesunięte o 90° |
Po cz. 1 – silnikiBMW S 1000 RR Suzuki GSX-R 1000 R Ducati Panigale V4 S Kawasaki ZX-10RR Yamaha YZF-R1M |
zobacz galerię
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS