A A+ A++

Koncerny podpisały list intencyjny, w którym deklarują nie tylko chęć współpracy przy budowie nowego bloku gazowego ale i przy rozwoju sieci biogazowni.

Zarządy PKN Orlen i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej współpracy przy budowie bloku parowo-gazowego w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni. – Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjały naszych spółek, aby osiągać wymierne korzyści biznesowe. Współpracując możemy efektywniej realizować inwestycje wpisujące się w proces transformacji energetycznej – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że podpisany list intencyjny to kolejny krok przybliżający płocki koncern do budowy elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej, a także do zintensyfikowania działań na rzecz powstania sieci biogazowni.

– Możliwe zaangażowanie PGNiG w budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Ostrołęka postrzegamy jako szansę na budowę wartości spółki i wzmocnienie jej pozycji na rynku gazu ziemnego oraz w segmencie wytwarzania energii – komentuje z kolei Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Wydobycie gazu w Polsce/Bloomberg

Zawarte porozumienie przewiduje przeprowadzenie analiz dotyczących określania prawnych, technicznych i finansowych warunków przyszłej współpracy. W przypadku osiągnięcia pozytywnego ich wyniku, wiążące projekty umów mają być opracowane do 30 października tego roku. Wśród kluczowych projektów branych pod uwagę jest budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce o mocy ok. 750 MW w terminie do końca 2024 r. Zaangażowanie PGNiG i PKN Orlen w tę inwestycję miałoby charakter wspólnego przedsięwzięcia (joint venture).

Z kolei projekt rozwoju biogazowni obejmuje prowadzenie analiz i prac rozwojowych, w tym akwizycje i rozbudowę testowych biogazowni oraz uruchomienie pilotażowej produkcji. Budowa bazy technologicznej, naukowej, prawnej i ekonomicznej ma pozwolić na stworzenie do końca 2025 r. ogólnopolskiej sieci biogazowni o mocy około 2-2,2 MW każda.

Bloomberg

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko poj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 600 zakażeń koronawirusem w Polsce. Łódzkie na 4 miejscu z kolejnym zgonem [RAPOR6T6 DOBOWY]
Następny artykułBurmistrz Libiąża do ministra zdrowia: pacjenci nie mogą czekać na pomoc