Data dodania: 2020-08-20 (11:41) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj wykazały nieco podwyższoną zmienność po publikacji raportu Departamentu Energii na temat zapasów ropy w USA – niemniej, w kontekście ostatnich sesji ruchy te były relatywnie niewielkie, a notowania ropy nadal poruszają się w konsolidacji. Wczoraj kluczowym wydarzeniem było spotkanie państw OPEC+ w celu oceny realizacji porozumienia naftowego przez poszczególne kraje.
Nie przyniosło ono zaskoczenia – utrzymane zostały dotychczasowe warunki porozumienia, zakładające obecne spore cięcia produkcji ropy naftowej i powolny proces zwiększania wydobycia w kolejnych miesiącach i latach.
Dodatkowo, państwa OPEC+ wezwały niektóre kraje do głębszych cięć niż wynika to z ich oficjalnych limitów. Dotyczy to takich krajów jak: Irak, Nigeria, Angola i Kazachstan, czyli państw, które w miesiącach maj-lipiec wydobywały więcej ropy naftowej niż pozwalały im na to limity. Obecnie OPEC+ dąży do tego, aby państwa te nadrobiły zaległości i obecnie cięły produkcję z nawiązką.
Wszystkie postanowienia zawarte we wnioskach z wczorajszego spotkania OPEC+ były już wcześniej znane i wyczekiwane na rynku, dlatego nie przyniosły one istotnej reakcji ze strony inwestorów. Natomiast nie oznacza to, że decyzje OPEC przestają być istotne dla kształtowania się cen ropy. W sierpniu państwa OPEC+ rozpoczęły proces powolnego wycofywania się z rekordowo dużych cięć produkcji ropy naftowej, co sprzyjało wyhamowaniu zwyżek cen tego surowca. Nadal jednak kartel i jego sprzymierzeńcy mogą reagować na sytuację na rynku ropy i na bieżąco dopasowywać do niej swoje działania.
ZŁOTO
Siła dolara uderza w notowania złota.
Wczorajsza sesja na rynku złota została zdominowana przez sprzedających. Cena złota, która rozpoczęła środową sesję powyżej poziomu 2000 USD za uncję, zeszła do okolic 1935 USD za uncję i dzisiaj rano porusza się blisko wczorajszego zamknięcia.
Podwyższona zmienność notowań złota nie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ wczoraj inwestorzy wyczekiwali publikacji minutes z posiedzenia FOMC, które mają istotny wpływ na notowania amerykańskiego dolara. I faktycznie, USD wykazał się wczoraj dużą siłą za sprawą braku wskazówek ze strony Fed, dotyczących potencjalnego dalszego luzowania polityki pieniężnej.
W rezultacie, siła waluty Stanów Zjednoczonych uderzyła w notowania złota, a krótkoterminowo na rynku tym widoczna jest słabość strony popytowej. W kontekście wyceny złota, dużo będzie obecnie zależało od głębokości korekty na amerykańskim dolarze. Na razie zwyżka wartości USD i spadek wartości złota powinny być traktowane jako krótkoterminowa korekta – jednak w obliczu tak dużej niepewności na rynkach finansowych, należy zachować czujność.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS