– MK informuje:
Młodzieżowa Rada Klimatyczna to 32 młodych i kreatywnych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce. 31 sierpnia 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie MRK I kadencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki.
W skład MRK wchodzi 32 członków w wieku od 15 do 26 lat. Każde z 16 województw ma w niej swojego reprezentanta. Kadencja Rady potrwa 2 lata.
Jak podkreślił minister Kurtyka, bardzo duża liczba zgłoszeń do Młodzieżowej Rady Klimatycznej jest jasną informacją, jak istotne i potrzebne było stworzenie takiego organu i podjęcie dialogu z młodymi ludźmi.
„Nadesłane zgłoszenia pokazały, że młodzież w Polsce jest zaangażowana w działania na rzecz ochrony klimatu. Kandydaci wykazali się imponującym doświadczeniem, aktywnością i osiągnięciami w tym obszarze. Dziękuję za wszystkie zgłoszenia, chęć dialogu i współpracy z nami” – powiedział szef resortu klimatu.
Minister Michał Kurtyka zaznaczył, że celem powołania MRK jest zwiększenie uczestnictwa młodych osób w kształtowaniu i realizacji polityk publicznych z obszarów klimat i energia oraz na podnoszenie ich świadomości ekologicznej, w tym w zakresie wpływu ich działań na stan środowiska.
„Cieszę, że jestem świadkiem kształtowania się kolejnego pokolenia osób, którym bliska jest troska o lepszą przyszłość naszej planety. Chcemy wysłuchać ich głosu, dlatego MRK będzie mieć realny wpływ na decyzje administracji rządowej dotyczące ochrony klimatu” – dodał.
Do zadań MRK należy wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra Klimatu, w tym propozycji rozwiązań. Rada będzie podejmowała stanowiska i wydawała opinie w drodze głosowania na posiedzeniu zwykłą większością głosów.
Pierwsze oficjalne posiedzenie Młodzieżowej Rady Klimatycznej I kadencji odbędzie się 25 września w siedzibie Ministerstwa Klimatu, gdzie nastąpi uroczyste wręczenie powołań do Rady, a następnie zostaną przeprowadzone warsztaty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS