A A+ A++

W sierpniu ceny konsumpcyjne spadły o 0,1 proc., a w porównaniu z sierpniem 2019 r. towary i usługi podrożały średnio o 2,9 proc. – wynika z opublikowanego we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny tzw. szybkiego szacunku inflacji.

Wśród skąpych danych, które muszą nam wystarczyć do publikacji pełnego zestawienia za sierpień (zaplanowano ją na 15 września), na uwagę zasługują informacje o zmianach cen żywności i napojów bezalkoholowych. Od sierpnia 2019 r. wzrosły o 3 proc., jednak w porównaniu z lipcem spadły – o 1,1 proc.

– To relatywnie duży spadek w porównaniu do lat ubiegłych. Stoją za nim jednak lepsze tegoroczne zbiory. To główna przyczyna obniżenia inflacji w sierpniu. Gdyby nie to, wskaźnik znalazłby się na wyższym poziomie niż w lipcu, ze względu na m.in. rosnące – w ślad za drożejącą ropą – ceny paliw. Jednak spadek cen żywności ma charakter sezonowy, występuje tylko w wakacje, a od września również ceny w tej kategorii zaczną rosnąć. Dlatego nie spodziewam się wygaszania inflacji w kolejnych miesiącach – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Paliwa i usługi drożeją

Na razie jednak drożeją, i to szybko, paliwa do prywatnych środków transportu. W ciągu miesiąca ceny w tej kategorii wzrosły o 3,3 proc. (choć rok wcześniej były znacznie wyższe – o 12,3 proc.). Zdaniem Soni Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan, dalsze wzrosty cen paliw są nieuniknione, z uwagi na ich powiązanie z aktywnością gospodarczą w ujęciu globalnym.

Wstępne dane wskazują też na drożejące nośniki energii – ich ceny wzrosły od lipca o 0,1 proc., a w porównaniu z sierpniem 2019 r. – o 4,5 proc.

– Z tych cząstkowych danych można wywnioskować, że dotychczasowe źródła wysokiej inflacji (m.in. ceny usług osobistych czy usług turystycznych) nie ulegają wygaszeniu, choć najpewniej również nie rosną znacząco – uważa Sonia Buchholtz.

Innego zdania jest ekonomistka Banku Pocztowego. Jej zdaniem usługi, których ceny rosną szybko od kilku miesięcy, wciąż mocno drożeją – powyżej 7 proc. w skali roku.

Ekonomiści zwracają uwagę, że inflacja konsumencka (CPI) jest znacząco niższa od tz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAbsolutorium i wotum zaufania dla Prezydenta Dariusza Wójtowicza!
Następny artykułGrzędy 2020 (8.09)