Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zaprasza profesjonalnych artystów, amatorów, a także uzdolnioną plastycznie młodzież, na bezpłatne warsztaty oraz do wykonania repliki kurtyny, która zawiśnie w sali widowiskowej.
– Kopiowanie dzieł dawnych mistrzów to uznany od lat sposób edukacji w zakresie sztuk plastycznych. Głównym elementem projektu „Kurtyna Čiurlionisa” są warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy poznają twórczość i styl Mikołaja Čiurlionisa oraz odtworzą malarską kurtynę, najbardziej monumentalną pracę tego artysty, wykonaną w 1909 roku dla Towarzystwa Ruta. Przedstawia słoneczny krajobraz z jeziorem i prastarym drzewem, pod którym kapłan wraz z ludem składają ofiary, a w niebo wzbija się dym. Kurtyna zawiśnie w sali widowiskowej ośrodka i stanie się jej stałym elementem – mówi Aleksandra Jankowska, dyrektor MOK.
Zapisy w sekretariacie MOK, tel. 22 781 14 06, www.mokmarki.pl
Godziny zajęć 17.00-19.00
1 września, wtorek: Čiurlionis znany i nieznany (pastel suchy)
Omówienie twórczości Čiurlionisa w kontekście historii sztuki. Skupienie na jego ulubionej technice – pastelu suchym. Nauka różnych efektów w stosowaniu pastelu suchego.
3 września, czwartek: Wielki format: wyzwanie czy problem? (jak przenieść szkic?)
Nauka technik przenoszenia szkicu na wielkoformatową tkaninę – szkic odręczny, kratkowanie, kalkowanie, odrysowywanie szablonów, użycie rzutnika. Wykorzystanie zdobytej wiedzy na płótnie.
8 września, wtorek: Malowanie muzyki Čiurlionisa (tempera)
Artysta był również profesjonalnym kompozytorem. W swojej sztuce dążył do fuzji malarstwa i muzyki. Przedstawiał cykle prac nazwane na wzór części utworu muzycznego. Malowanie prac inspirowanych muzyką mistrza.
10 września, czwartek: Fantastyczny świat Čiurlionisa (malujemy wielkoformatową kopię)
Malowanie farbami akrylowymi naszkicowanych wcześniej wielkoformatowych kopii. Na ile możemy zbliżyć się do stylu artysty? Czy można stworzyć „twórcza kopię” dodając do kompozycji własne elementy?
5 września, sobota: Techniki zdobienia tkanin (batik i inne) – godz. 10.30-13.00
Batikowe zdobienie tkaniny inspirowane twórczością Čiurlionisa. Poznanie warsztatu twórcy batikowego. Porównanie batikowego i malarskiego sposobu zdobienia tkaniny.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu: „Kultura –Interwencje 2020”.
Więcej informacji z Marek
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
0 komentarzy
Komentarze
komentarzy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS