A A+ A++
Gladiatorem mógł zostać każdy silny, potrafiący posługiwać się jakąkolwiek bronią mężczyzna. Oprócz niewolników, jeńców wojennych (zazwyczaj Traków, Gallów i Germanów) i przestępców, gladiatorem mógł też zostać wolny człowiek. Jedyna różnica między nimi była taka, że ludzie wolni mogli w każdej chwili zrezygnować z tego zawodu i wrócić do normalnego życia.

Przestępcy mogli wybrać jako karę albo natychmiastową śmierć, albo walki na arenie. Ten sposób karania przestępców był surowo krytykowany przez Senekę. Pod koniec istnienia Imperium Rzymskiego połowa gladiatorów była wolnymi ludźmi – wyzwolonymi gladiatorami i niewolnikami oraz żołnierzami, którzy nie mieli gdzie się podziać i z czego żyć. Czasem wolni ludzie stawali do walki na arenie w szlachetnym celu wywalczenia czyjejś wolności lub mniej szlachetnym – zarobienia pieniędzy. Część żołnierzy wybierała profesję gladiatora, ponieważ byli przekonani, że mają większą szansę na przeżycie na arenie niż na wojnie.

Żaden z gladiatorów nigdy nie mógł walczyć przebrany za rzymskiego legionistę jak to często widzimy na filmach. Gladiatorzy byli podzieleni na grupy w zależności od rodzaju broni jaką się posługiwali oraz charakterystycznego stroju. Oto kilka typów gladiatorów:

Andabata to gladiatorzy walczący w hełmach z przyłbicą pozbawioną otworów na oczy co sprawiało, że walczył na wyczucie. Za osłonę służyła im kolczuga.

Dimachaerus w walce używali dwóch sztyletów, nie nosili za to hełmu.

Gal to gladiator uzbrojony „po galijsku”, tzn. w długi miecz i ciężki pancerz.

Murmillo uzbrojony był w podłużną, prostokątną tarczę, osłonę ramienia, miecz i hełm przypominający głowę ryby.

Hoplomachus walczył w pełnym rynsztunku opartym na uzbrojeniu greckich hoplitów. Osłaniał go hełm zdobiony wielkim grzebieniem i piórami, metalowe nagolenniki oraz skórzane i wełniane osłony.

Jak widać, gladiatorzy nie mieli pełnych pancerzy, a ich ciała były chronione tylko częściowo. Musieli walczyć półnadzy dlatego, że widzowie, a zwłaszcza kobiety, lubili patrzeć na muskularne ciała wojowników. Tak więc hełmy, nagolenniki i inne skórzane części pancerza chroniły tylko najwrażliwsze części ciała gladiatora. Dobierano ich w pary tak, aby każdy z nich miał mniej więcej równe szanse. Publiczność lubiła oglądać wyrównane, długie walki, a nie szybkie ścięcie głowy.

Każda szanująca się szkoła gladiatorów zatrudniała lekarza. Te najlepsze miały nie tylko lekarzy, ale również masażystów, którzy zajmowali się obolałymi gladiatorami po treningach. Właściciele szkół bardzo dbali o zdrowie swoich gladiatorów, ponieważ zależało im na tym, aby jak najdłużej mogli walczyć i zarabiać pieniądze. Wyszkolenie jednego gladiatora było niezwykle kosztowne, więc nie ma się co dziwić, że bardzo dbano o ich zdrowie.

Jednym z najsłynniejszych lekarzy, którzy zajmowali się gladiatorami był Galen z Pergamonu. Był on świetnie wykształconym i wszechstronnym medykiem. Sam komponował leki, przeprowadzał skomplikowane zabiegi chirurgiczne i starał się dokładnie poznać anatomię człowieka przeprowadzając sekcje zwłok. Pracując z gladiatorami nie tylko leczył ich rany, ale również starał się wprowadzić bardziej urozmaiconą dietę. Podczas dwóch lat pod jego opieką zmarło tylko dwóch gladiatorów (za jego poprzednika aż 60).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPilne ostrzeżenie! Będziesz dzisiaj lub jutro opuszczał dom? Przeczytaj!
Następny artykuł6 głupich mitów dotyczących picia alkoholu