A A+ A++

Ciekawe miejsca w Lubuskim przyciągają licznych turystów. Połowę powierzchni tego regionu porastają lasy, co stanowi raj dla miłośników zieleni i pieszych wędrówek. Jakie inne atrakcje czekają na nas w Lubuskim?

Co warto zobaczyć w Lubuskim? Parki Krajobrazowe 

Lubuskie to region szczególny na mapie naszego kraju, posiada bowiem bardzo bogatą florę i faunę. Okazuje się, że połowa powierzchni województwa lubuskiego porośnięta jest lasami z bardzo cennymi – pod kątem przyrodniczym – gatunkami roślin. Ponad 500 czystych jezior oraz dostęp do dwóch rzek – Wisły i Odry z dopływami, kusi przede wszystkim amatorów sportów wodnych, jednak bliskość przyrody stanowi atrakcję dla każdego. Co zatem warto zobaczyć w Lubuskim?

  • Łagów i Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy – samo miasteczko położone jest nad dwoma jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim naturalnie połączonymi przesmykiem biegnącym przez centrum miasta. Główną atrakcją Łagowa jest gotycki Zamek Joannitów z przepięknym widokiem na okolicę. Mamy tutaj możliwość uprawiania sportów wodnych na polodowcowym jeziorze, a rezerwaty przyrody obfitują w ciekawe ścieżki przyrodniczo-historyczne.
  • Park Narodowy Ujście Warty – powstał w 2001 roku, na jego terenie znajduje się sieć bagien, łąk i mokradeł, na których żyje około 245 gatunków ptaków – wśród nich chronione i zagrożone, takie jak: rybitwa czarna czy wodniczka. Liczne punkty obserwacyjne oraz ścieżki przyrodnicze ułatwiają zwiedzanie tego niezwykle barwnego miejsca. Na obszarze Parku Narodowego wytyczone zostały dwie trasy rowerowe, o nazwach “Ptasi Szlak” i “Na dwóch kółkach przez Polder Północny”;
  • Park Mużakowski – miejsce wpisujące się w dolinę Nysy i naturalnie podzielone przez rzekę na dwie części: polską i niemiecką. Obie strony łączą dwa mosty parkowe: Podwójny oraz Angielski. Twórcą parku w stylu angielskim był pruski książę Hermann von Pückler-Muskau. W 2004 roku obiekt został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po polskiej stronie znajduje się naturalistyczny park o powierzchni pół hektara, po niemieckiej natomiast można podziwiać część pałacową z zabudowaniami i ogrodami;
  • Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej to wyjątkowe miejsce, położone przy Zamku w Lubniewicach, w którym zdecydowanie można się zakochać. Bajkowa architektura otoczona mnóstwem zieleni, romantycznych spacerowych alejek oraz rzeźb, pozwala na dłużej pozostać w klimacie miłości. Na “Mostku Miłości” można zobaczyć liczne kłódeczki stanowiące wyraz uczuć. W parku znajdziemy także “Ławeczkę Miłości”, ustawioną w uroczym, dyskretnym miejscu, która daje poczucie, że nie bez kozery miejsce to zostało nazwane imieniem autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii pt. “Sztuka Kochania”.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Kujawsko-Pomorskim: co warto zobaczyć będąc w tym regionie?

Atrakcje w Lubuskim, czyli miejsca wyjątkowe

Jakie inne atrakcje czekają na nas w Lubuskim?

 

  1. Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to nie lada gratka dla miłośników architektury sakralnej i ludowej. Drewniane budowle na 23 kilometrowym szlaku Chlastawa-Klępsk-Kosieczyn zachwycają zarówno swoją prostotą zewnętrzną, lecz także wewnętrzną harmonią. Wszystkie trzy powstały w różnych okresach czasowych, jednak można dostrzec w nich pewne podobieństwa. Najstarszy jest Kościół w Klępsku – jego powstanie datuje się na drugą połowę XIV w. Wnętrze utrzymane jest w stylu gotyckim z ołtarzem w formie tryptyku pochodzącego z 1500 roku. Kościół w Kosieczynie mimo, iż finalnie powstał nieco później niż ten pierwszy, zdaniem niektórych jest najstarszą świątynią drewnianą w Europie (najstarszy fragment belki, pochodzi z 1345 r). Najmłodszy obiekt został wzniesiony w Chlastawie w XVII w. i stanowi zabytek klasy “0”. Warto wiedzieć, że budowla ta przez długi czas pełniła funkcję ”kościoła ucieczkowego”, służącego ewangelikom do bezpiecznego gromadzenia się, gdyż na terenach przez nich zamieszkałych, w czasie wojny trzydziestoletniej, trudno było o swobodę wyznaniową.
  2. Lubuski Szlak Wina i Miodu – powstał w marcu 2007 roku w okolicach Zielonej Góry i zwany jest Polską Toskanią. Na terenie winnic można nie tylko dokonać degustacji pysznych wyborów okolicznych gospodarzy, lecz także posłuchać o procesie ich wytwarzania. Spróbować można wina takich odmian, jak Pinot Noir Regent czy Saint Laurent.
  3. Międzyrzecki Rejon Umocniony to warty obejrzenia system umocnień stworzony przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w celu ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Na przestrzeni 100 kilometrów znajduje się wiele unikatowych obiektów militarnych, w tym także 35 km system podziemnych korytarzy. Warunki panujące w podziemnych fortyfikacjach stały się odpowiednim środowiskiem do życia dla nietoperzy – szacuje się, że w okresie zimowym znajduje tam schronienie około 37 tysięcy tych ssaków. 

Zobacz wideo Tłumnie oblegane turystyczne miejscowości

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFather John Misty zaprezentował dwa nowe utwory
Następny artykułOdbiór w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. M. Dąbrowskiej w Dęblinie