A A+ A++

Nie ma co ukrywać, że ciasta są nieodłączną częścią każdego deseru. Ciasta są tak różnorodne, że zadowolą ludzi o każdym guście smakowym. Dodatkowo można je podawać z bitą śmietaną lub lodami, aby wzbogacić ich bukiet smakowy.

Teoretycznie ciasta to desery, które składają się z mąki, cukru, jajek, tłuszczu oraz wody (oraz oczywiście pozostałych składników, w zależności od rodzaju ciasta) i które powinny być upieczone. Jednak znaleźć można wiele ciast, niewymagających pieczenia. Są one specjalnie podawane na zimno, ale są równie smaczne, jak te wyroby wypiekane.

Wiele ciast przygotowywanych jest na specjalne okazje, takie jak święta wielkanocne czy Bożego Narodzenia. Należą do nich choćby baba wielkanocna, mazurek czy makowiec. Nie można też zapominać o takich okazjach jak urodziny czy imieniny, podczas którym zdecydowanym królem ciast jest oczywiście tort.

Torty są swoistym popisem cukierniczym. Choć najczęściej mają okrągły kształt, to nie jest to sztywna reguła. Mogą bowiem przybierać formę serca, prostokąta, a nawet podczas większych imprez można zobaczyć torty w formie książki, samolotu czy człowieka. Torty urodzinowe często mają napisaną dedykację płynną czekoladą, ale wzorów, które można znaleźć na wierzchu tego ciasta jest naprawdę multum. Najbardziej wyrafinowane są torty weselne, niejednokrotnie mające po kilka pięter.

Inne popularne ciasta to m.in. sernik, który można podawać zarówno w formie upieczonej, jak i bez gotowania, czyli na zimno, a jego bazą jest, jak sama nazwa mówi, zmielony biały ser. Do swojego składu nawiązują też kremówki, które rzecz jasna składają się głównie z kremu śmietanowego lub waniliowo-budyniowego. Jednak to samo ciasto kryje się też pod nazwą “napoleonka”, które tylko z pozoru nawiązuje do Napoleona Bonapartego. Najprawdopodobniej bowiem deser ten pochodzi z Neapolu, a przymiotnik “neapolitański” po francusku brzmi “napolitain”. Od tej formy jest już naprawdę blisko popularnych “napoleonów”.

Inne ciasta z kremem to choćby karpatka, w której krem budyniowy znajduje się między ciastem kruchym i parzonym. Popularna jest również typowo polska wuzetka, która powstała w Warszawie prawdopodobnie pod koniec lat 40.

Liczba wszystkich rodzajów ciast na świecie jest pewnie nieograniczona. Mogą być to ciasta z jabłkami, marchewkami, mirabelkami czy czymkolwiek innym. Natomiast dodatek bitej śmietany, lodów lub owoców sprawia, że ciasta mogą trafić w każdy gust kulinarny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUlubione auta rosyjskich mafiozów. Zdziwiony?
Następny artykułInfoscan ma list intencyjny z bułgarskim dystrybutorem Inter Business '91