A A+ A++

fot. Shafin Al Asad Protic/ Pixabay

Oszuści podszyli się pod znanego w sieci- trenera personalnego: Dzikiego trenera- założyli fikcyjne konto, które można zaprosić do znajomych. Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. Oszuści wysłali do częstochowianki wiadomość z linkiem do strony, na której miała się zarejestrować i czekać godzinę na nagrodę pieniężną wynoszącą 1000 EUR. Częstochowianka w porę zorientowała się, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Kobieta zadzwoniła do banku i zablokowała kartę. Chwilę później to fikcyjne konto zostało usunięte. Całe zajście częstochowianka opisała nam w mailu, jednocześnie apelując do młodych osób o czujność. Także policja apeluje o zachowanie ostrożności.

Jak zmniejszyć ryzyko oszustwa w sieci:

Sprawdź tzw. nagłówek wiadomości e-mail – znajduje się tam dokładny adres e-mail, z którego dana wiadomości została wysłana! Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nie wstydź się poprosić o pomoc inną osobę lub poszukaj informacji na ten temat w sieci.
Nie otwieraj załączników z wiadomości e-mail, które wydają Ci się podejrzane i przyszły do Ciebie po raz pierwszy z danego adresu! Spróbuj skopiować tekst takiej wiadomości do wyszukiwarki internetowej – być może nie tylko Ty dostałeś fałszywego e-maila.
Sprawdzaj adres strony internetowej banku, na którą wchodzisz! Nie zawsze symbol kłódki przy niej wyświetlany oznacza, że jesteś na właściwej stronie.
Ustaw niskie limity jednorazowych transakcji na rachunku bankowym! Zawsze w razie potrzeby możesz je przecież podwyższyć np. na jeden dzień.
Czytaj dokładnie SMS-y z kodami otrzymywane z banku! Zwróć uwagę szczególnie na kwotę przelewu.
Weryfikuj telefonicznie lub osobiście numer rachunku bankowego, jeżeli otrzymałeś go w fakturze przesłanej mailem lub w treści samej wiadomości! Zwłaszcza jeśli różni się od tego, na który dotychczas były wykonywane przelewy!
Używaj oprogramowania antywirusowego na każdym urządzeniu, za pomocą którego logujesz się do bankowości internetowej! Możesz uniknąć problemów, nawet o tym nie wiedząc.
Spróbuj wyrobić w sobie nawyk okresowego zmieniania haseł do istotnych usług elektronicznych, z których korzystasz, a w szczególności konta bankowego, poczty elektronicznej i portali społecznościowych! Idealnie będzie, jeśli do każdej z nich ustalisz inne hasło.
Jeżeli trafiłeś na dowolną stronę internetową (np. z konkursem lub darmowym streamingiem video), która wymaga podania danych logowania do jakiejkolwiek konta, jakie posiadasz (np. Facebook), a nie jesteś pewny czy ta strona jest bezpieczna, zrezygnuj z wpisywania swojego loginu i hasła! Najczęściej w ten sposób przejmowane są konta w serwisach społecznościowych.
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których nigdzie indziej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.
Jeżeli otrzymałeś SMS lub inny typ wiadomości z informacją o wymaganej dopłacie do przesyłki lub kuriera z podanym linkiem do płatności zawsze upewnij się (najlepiej telefonicznie), że został wysłany przez firmę, która realizuje dostawę! Do tego czasu nie klikaj w przesłany link – ciekawość może Cię drogo kosztować.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKanownik: Polska prezydencja w V4 może pomóc w cyfryzacji Europy Środkowo-Wschodniej
Następny artykułZapraszamy do spędzenia niedzielnego popołudnia z folklorem