A A+ A++

Z lakonicznego komunikatu wydanego we wtorek 18 sierpnia przez resort obrony Białorusi wynika, że na lotnisku w Baranowiczach pojawił się samolot transportowy z uczestnikami zawodów „Armia 2020”. Żołnierzy z Wietnamu, Rosji i Tadżykistanu powitano „chlebem i solą”.

W ramach zawodów Armia 2020, organizowanych przez Rosję, na Białorusi ma odbyć się kilka z łącznie 30 konkurencji, w tym „snajperska rubież”, „gwiazda polarna”, jak i zawody żołnierzy jednostek łączności. Właśnie w tym celu oficjalnie na Białoruś przybyli rosyjscy żołnierze. Równolegle trwają też przygotowania do innych konkurencji – choćby „czołgowego biathlonu”, jaki odbędzie się w Rosji, z udziałem m.in. załóg z Chin, Białorusi, Azerbejdżanu czy Serbii.

Udział rosyjskich żołnierzy w zawodach wojskowych organizowanych na Białorusi może zostać wykorzystany przy tłumieniu niepokojów społecznych, do wsparcia prezydenta Łukaszenki. Sam fakt, że na Białorusi odbywają się elementy „Armia 2020”, w dużej mierze kierowane do żołnierzy jednostek powietrzno-desantowych i specjalnych, może być przedstawiany jako uzasadnienie obecności rosyjskich wojskowych z tych formacji na Białorusi.

Dzięki temu, niejako „w cieniu” reprezentacji wojsk przeznaczonych do udziału w zawodach, na Białoruś mogą zostać przerzucone znacznie większe siły, przygotowane do wsparcia tamtejszej armii (szczególnie Sił Operacji Specjalnych) w działaniach na terytorium kraju. Przeprowadzenie elementów „Armii 2020” na Białorusi było planowane już wcześniej, natomiast obecnie daje to stronie rosyjskiej większą elastyczność w reagowaniu na sytuację.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMapy Google staną się bardziej kolorowe i szczegółowe
Następny artykułDlaczego Łosie nie zbombardowały pancernika Schleswig-Holstein? Czy mogliśmy zatrzymać Niemców w 1939 roku?